Domy z bali – szybko rozwijający się rynek budowlany udostępnia inwestorom coraz więcej materiałów i sprzętu, który ułatwia budowę nowoczesnego domu. Tym bardziej proekologiczne trendy coraz bardziej popychają inwestorów w stronę coraz to nowszych i efektywniejszych rozwiązań.

Osobiście popieram ekologię i jak najbardziej działania z nią związane, jeżeli jednak mówimy o budownictwie to nie do końca chce mi się wierzyć, że te wszystkie nowe super materiały są takie dobre dla środowiska. Dywagacje na temat ich ceny i ekologicznego nastawienia do środowiska pozwolę sobie odłożyć na inny artykuł. W tym artykule chciałbym skupić się na czymś, co łączy wyżej wspomnianą cechę nowoczesności z modną w dzisiejszych czasach tak zwaną starą szkołą. Mam tu na myśli domy budowane stary i tradycyjnym sposobem a konkretnie domy z bali. Ze względu na fakt, że internet aż kipi od artykułów dotyczących wyceny takich domów oraz tematyki typowo w formie poradników to postanowiłem przyjrzeć się historii takich budowli. Błędnie określa się, że domy z bali zaczęto budować w Ameryce, ponieważ swoje początki ten typ budowli ma w Skandynawii.

Zobacz koniecznie:

W Ameryce moda na drewniane domy pojawiła się dzięki siedemnasto-wiecznym emigracjom Szwedów i Finów do Nowego Jorku gdzie rozpowszechnili oni projekty swoich rodzimych konstrukcji. W dziewiętnastym wieku domy z bali zaczęły zalewać Amerykę, ponieważ w życie weszła ustawa, która mówiła, że warunkiem otrzymania ziemi od państwa jest powstanie domu. Pytając Polaka o historię domów z bali, natychmiast wskaże wpływy kultury podhalańskiej z przełomu XIX i XX wieku, kiedy Stanisław Witkiewicz nakreślił obraz idealnego obiektu. Nieco błędnie styl zakopiański został stylem narodowym, który ma świadczyć o patriotyzmie i głębokiej tożsamości.

Domy z baliDomy z bali cechują się spadzistym dachem, werandą i szeregiem ozdobników, które nawiązywały do tradycji góralskich. Idea Stanisława Witkiewicza zaczęła rozpowszechniać się na cały kraj nie tylko na Podhalu, pierwsza była willa Koliba a z każdym rokiem powstawały nowe domy z bali czy pensjonaty w stylu zakopiańskim. Aktualnie drewniane domy są wykonywane przez żadnych ograniczeń ze względu na projekt. Możemy udać się do dowolnego architekta i przygotować taki projekt, jaki będzie nam odpowiadać. Muszę dodać, że najdroższe w tego typu budowlach są właśnie plany i wszelka papirologia związana z działką.

Jeżeli przejmujemy się kosztem materiałów budowlanych to nie są one zbyt wysokie w porównaniu do innych dostępnych na rynku. W dodatku dla osób, którym styl zakopiański podoba się jedynie z zewnątrz muszę dodać, że aktualnie łączy się nowoczesny wystrój wnętrz z właśnie takim tradycyjnym stylem zakopiańskim. Warto pamiętać, że drewniane konstrukcje są w stanie przestać dwieście i więcej lat, a sama konstrukcja domu z bali jest niezwykle trwała i stabilna. Może zaskoczę tutaj niektóre osoby, jednak domy z bali można przenosić, jako że stanowią bardzo spójną konstrukcję, więc nie jest konieczne budowanie takiego domu od podstaw.

Ponieważ konstrukcje wieńcowe stają się tak popularne i każdy, kto myśli o pewnej przyszłości powinien zainwestować w ten typ budownictwa. Zapotrzebowanie na rynku rośnie a przez to pojawia się coraz więcej firm zajmujących się budową domów z bali. Jeżeli chodzi o surowce, z jakich się korzysta to Głównym surowcem pod dom z bali jest świerk. Są to drzewa wytrzymałe, odporne na obciążenia i łatwe w obróbce. Istotne, aby drewno było odpowiednio suche i zaimpregnowane. Dużą popularnością cieszy się również modrzew. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na takie udogodnienie, gdyż domy z bali modrzewiowych zaliczane są do najdroższych budowli. Ich cena jest znacznie wyższa. Najtańszym materiałem jest sosna, którą stosuje się do budowy domów letniskowych. Jasna barwa bali połączona z ciemnym dachem idealnie komponuje się na tle otaczającej zieleni. Pomimo prostoty, dom z bali prezentuje się fantastycznie, a jego trwałość sprawia, że będzie służyć domownikom przez wiele lat. Bale o jasnej kolorystyce zadziwiają każdego.

Ta niesamowita konstrukcja i pokrycie dachowe pobudza wyobraźnię i podnosi estetykę budowli. Drewniane wnętrza są gwarancją korzystnego dla zdrowia mikroklimatu. Surowiec ten doskonale pochłania wilgoć i posiada wysoki współczynnik izolacji termicznej. Zimą możemy liczyć na ciepło otaczające pomieszczenia, latem – na brak ogrzewania się domu. Przeglądając katalogi z projektami i wstępnymi kosztorysami szybko zauważymy duże rozpiętości ceny. Koszt budowy domu z bali będzie uzależniony od wielu indywidualnych czynników, dlatego większość wykonawców podaje własne widełki cenowe. Jeżeli poszukujemy wykonawcy takiego domu to musimy szukać doświadczonej ekipy, która ma spore doświadczenie w stawianiu takich konstrukcji. Zbliżając się do końca artykułu chciałbym zwrócić twoją uwagę na fakt, że domy z bali po mimo super technologii i nowoczesnych materiałów zalewają rynek i będą to robić przez długi czas. Dziękuję Ci za twój czas i atencję poświęconą na ten artykuł, mam nadzieję, że jeżeli staniesz przed dylematem czy budować dom z bali czy z cegły to będziesz znać już odpowiedź.