Gładź szpachlowa – jak rozrobić? Gładź szpachlowa we współczesnym budownictwie jest bardzo często wykorzystywanym materiałem. Jednak zanim będziemy mogli go użyć, często zachodzi konieczność rozrobienia substancji poprzez odpowiednie proporcjonowanie składników. W jaki sposób przygotować podłoże pod gips? Jak rozrobić gładź szpachlową? W jako sposób nakładać gips? Co powinniśmy wiedzieć na temat szlifowania po szpachlowaniu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
W jaki sposób przygotować podłoże pod gips?
Nie da się ukryć, że gipsy szpachlowe w ostatniej fazie wyszlifowania intensywnie pylą. Dlatego też zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy wynieść wszelkie meble i sprzęty z pomieszczeń. Dodatkowo nie obędzie się bez zabezpieczania folią okien, drzwi i podłóg. Dzięki temu przyszły proces sprzątania będzie znacznie przyjemniejszy, co warto mieć oczywiście na uwadze. Czynności właściwe rozpoczynamy od tego, że usuwamy wszelkie powłoki malarskie, które mogą spowodować, że gładzie gipsowe nie będą miały dobrej przyczepności. W tym celu korzysta się ze szpachelki, a także ze szczotki drucianej. Co jeśli widoczne są jakiekolwiek pęknięcia, jednakże są one niewielkich rozmiarów? Aby gotowa gładź gipsowa sprawdziła się, powinniśmy je poszerzyć w taki sposób, aby masa szpachlowa mogła je wypełnić. Nie możemy zapominać o czyszczeniu ścian z pyłu. Tego typu czynności najczęściej wykonuje się za pośrednictwem odkurzacza, które posiadają specjalną końcówkę. W skrajnych przypadkach konieczne okaże się umycie powierzchni wodą, dodając do niej niewielką ilość mydła malarskiego. Tak przygotowane podłoże możemy zagruntować, dzięki czemu ściana będzie bardziej chłonna, a to oczywiście ułatwia poszczególne etapy pracy. W ostatnim etapie wypełniamy masę szpachlową szczelin i utyków. Pamiętajmy, że zabieg ten jest obowiązkowy w przypadku poważniejszych uszkodzeń i nie powinniśmy go pomijać. W przeciwnym wypadku gładź na tynk gipsowy nakładana po całości nie rozwiąże naszego problemu.
W jaki sposób nakładać gips?
Zastanawiasz się, jak nakładać gładź na tynki gipsowe? Do procesu szpachlowania możemy przejść wtedy, gdy grunt wyschnie. Aby szybko i sprawnie wykonywać poszczególne czynności, warto zastanowić się nad narzędziami ze stali nierdzewnej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być paca, a także nieco mniejsza szpachelka, która będzie nam służyć do aplikacji gipsu na pacę i zdejmowania go. Gładź gipsowa gotowa powinna być nakładana długimi, zamaszystymi ruchami ręki. Podstawowa zasada głosi, że ściany powinniśmy szpachlować od dołu, a następnie przenosimy się ku górze. W przypadku sufitu gładź gipsowa sypka nakładana jest najpierw przy ścianie, a później do środka pomieszczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że jedna warstwa gładzi nie powinna być większa niż 3 mm, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że gips zacznie w najbliższym czasie pękać. Niestety w wielu przypadkach konieczne jest nałożenie grubszej warstwy, aby możliwe było wyrównanie ścian. W takich sytuacjach wszelkie czynności powinniśmy dzielić na kilka etapów.
Jak rozrobić gładź szpachlową?
Jak szybko i skutecznie rozrobić gładź szpachlową na zewnątrz bądź do wnętrza budynków? Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, które dostępne są w sklepach wykończeniowych. Jednym z rozwiązań są gotowe gładzie gipsowe, z których możemy korzystać już chwilę po otwarciu opakowania i wymieszaniu zawartości. Niestety tego typu rozwiązanie jest nieco droższe, dlatego też większość osób decyduje się na tradycyjne szpachle gipsowe w proszku. Musimy je odpowiednio rozrobić z wody. Aby dokonać tej czynności, powinniśmy zwrócić uwagę na na wszelkie wskazówki, które dostępne są na opakowaniu. Wszelkie proporcje zależne są od tego, ile proszku wsypiemy do pojemnika w celu rozrobienia. Jedynie doświadczeni specjaliści są w stanie rozrobić szpachlę “na oko”. Nie da się ukryć, że materiał ten musi być dokładnie wyrobiony. Musi charakteryzować się plastycznością. Aby całość dokładnie wymieszać, warto zdecydować się na mechaniczne mieszadło- przedmiot ten nakłada się na wiertarkę. Chemia budowlana ma to to do siebie, że aby była skuteczna, musi zostać rozrobiona w idealnych proporcjach, w przeciwnym wypadku straci na swojej świetności.
Co powinniśmy wiedzieć na temat szlifowania po szpachlowaniu?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej postaramy się w trakcie szpachlowania, tym łatwiej będzie doprowadzić ścianę do stanu, w którym jest idealnie gładka. Szlifowanie opiera się na tym, iż korzysta się z papieru ściernego, ewentualnie ze specjalnych siatek szlifierskich. Wcześniej wspomniane materiały możemy założyć zarówno na drewniany klocek, jak i na specjalistyczne narzędzia, które do tego służą. Wszelkie prace najlepiej wykonywać ręcznie, alternatywnie możliwe jest skorzystanie z mechanicznej szlifierki. Gips powinniśmy szlifować tak długo, aż ściana całkowicie się wygładzi.