Konferencje biznesowe dają możliwość spotkania się liderów danej branży na jednej sali. Trwa wymiana poglądów, tworzone są nowe kontakty biznesowe i przedstawiane są prezentacje. Mówcy występujący na takich konferencjach są doskonale przygotowani i w ciekawy sposób prezentują swoje osiągnięcia i wiedzę. Jednak duża ilość przekazywanych informacji jest trudna do zapamiętania i uczestnicy nie wiedzą, czy mają notować, czy robić zdjęcia. Ale pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, które ułatwia przyswojenie najważniejszych przekazów. To graphic recorder czyli notatka graficzna, którą wykonuje osoba stojąca w pobliżu sceny w postaci zapisu wizualnego.

Graphic recorder – kto to jest?

Tworzone przez graphic recordera https://aniastaskiewicz.pl rysunki są jasne dla uczestników spotkania biznesowego, wyraziste graficzne przedstawiające każde z wystąpień i ułatwiające opanowanie najważniejszych informacji. Taka osoba uważnie słucha, dokonuje analizy wypowiadanych treści i rysuje to na papierze lub na komputerze przenośnym. Teraz jest bardzo modny zapis graficzny wyświetlany na żywo dla słuchaczy, ponadto często jest wykorzystywany do innych celów. Autor notatki graficznej zawsze bierze pod uwagę kompozycję, zawartość, barwy, rodzaj oraz skalę.

Skąd wziął się graphic recorder?

Początki tworzenia rysunków podczas różnych wydarzeń miały miejsce w latach 70 w USA. W tym czasie, zauważono, że ludzie wydajniej działają w zespole, lepiej myślą i więcej zapamiętują, gdy mogą analizować informacje w sposób tekstowy oraz wizualny jednocześnie. Czy w Polsce jest duże zainteresowanie graphic recordingiem? Tak, już od kilku lat takie usługi są chętnie wykorzystywane nie tylko podczas konferencji biznesowych, ale również wielu przedsiębiorców zamawia wykonanie takich zapisów graficznych na potrzeby wewnętrzne.

Jakie zadania spełniają rysunki wykonywane przez graphic recordera?

Uczestnicy konferencji mający świadomość rejestrowania wystąpień osób przemawiających mogą całkowicie oddać się wsłuchiwaniu w przekazywane treści. Unikają jednoczesnego słuchania i notowania, co zaburza odbiór ważnych informacji. Sprzyja to lepszemu odbiorowi wystąpień, ponadto mogą stale obserwować graphic recordera przy pracy i patrzeć na nowo powstające notatki graficzne, czyli tzw. sketchnotka https://aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka. Jest to dla nich ważne, ponieważ są one wizualnym sprawozdaniem tego, co właśnie usłyszeli. Ciekawie wykonane rysunki dają możliwość skuteczniejszego utrwalenia uzyskanej wiedzy.

Korzyści z zapisów graficznych – graphic recorder

Notatka graficzna (graphic recording) wykonywana podczas konferencji spełnia wiele zadań i przynosi korzyści. Uczestnicy nie tylko słuchają wystąpień prelegentów, ale podczas przerw mogą napić się kawy i zjeść posiłek. Przygotowane rysunki są najczęściej ustawione przy stole z przekąskami i wzbudzają naprawdę duże zainteresowanie, dlatego są często fotografowane. Poza tym, pozwalają rozpocząć rozmowę podczas analizy takich wizualnych treści. To także forma pamiątki z konferencji dla samych prelegentów, którzy udostępniają zdjęcia notatek graficznych w sieci: Facebook, LinkedIn. To ulubione przez wielu z nich plansze, ponieważ wiernie oddają to co chcieli przekazać innym.
Plusem graphic recordingu jest ilustracja wizualna zaledwie na jednej planszy. Uczestnicy konferencji otrzymują pełen obraz wystąpienia prelegenta a może się zdarzyć, że także całej konferencji. Czy taka notatka graficzna jest lepsza niż wyświetlanie slajdów? Okazuje się, że tak, ponieważ łatwo jest uzyskać od razu całkowity obraz omawianego zagadnienia. Po zakończeniu konferencji każdy z uczestników wchodzi w posiadanie zdjęć wykonanych zapisów wizualnych. A dzięki temu otrzymują sekwencję każdego przemówienia i szybko przypominają sobie jego treść.

Czy graphic recording tylko na papierze?

Nie tylko, osoby specjalizujące się w graphic recordingu https://www.czasopismabranzowe.pl/graphic-recorder/, wykonują również takie zapisy cyfrowo na tablecie i powstaje wysokiej jakości cyfrowy zapis graficzny. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, osoba wykonująca cyfrową notatkę graficzną, przebywa wśród innych uczestników konferencji i sporządza rysunek a uzyskany obraz z jej tabletu rzucany jest automatycznie na inne ekrany stojące z boku. To pozwala wszystkim zainteresowanym wystąpieniem prelegenta obserwować zapisy wizualne w dowolnym momencie.

Dlaczego warto korzystać z graphic recordingu?

Przekazywane podczas ważnych wydarzeń informacje są ważne, ale ich zrozumienie i utrwalenie w pamięci jest jeszcze ważniejsze. Notatki wizualne umożliwiają zatrzymanie tych danych dla uczestników, tworzenie myślenia grupowego i zwiększenie ich zaangażowania. Graphic recording został uznany za dobrą formę motywowania pracowników. Dlaczego? Ponieważ mózg przetwarza emocje oraz obrazy w tym samym obszarze, uczestnicy spotkania stają się podekscytowani, gdy widzą jak powstają rysunki.

Podawanie wielu informacji naraz powoduje przeciążenie co z kolei wywołuje zniechęcenie wśród pracowników. Natomiast zapis wizualny ułatwia reagowanie i przetwarzanie uzyskanych informacji. A to z kolei powoduje, że osiąganie informacji zwrotnych jest prostsze. Dzięki temu, uczestnicy konferencji czy też spotkań w firmach są skłonni do większego zaangażowania się, przedstawiania swojego zdania. A to dzięki notatkom graficznym które są doskonałym sposobem na wywołanie tego zainteresowania. Jeżeli treść ukazana w formie rysunku jest ciekawa, łatwiej ją zapamiętać, a specjaliści od graphic recordingu potrafią tworzyć atrakcyjne treści graficzne.