W domu, w którym jest dziecko, nie może zabraknąć zabawek. Zwykle jest ich tam wręcz całe mnóstwo. Często wówczas pojawia się problem – jak przechowywać zabawki?
Od czego zależy to jak przechowywać zabawki?
Rodzajów zabawek jest niezliczenie wiele. Często zastanawiać się więc możemy – jak wybrać odpowiedni? Okazuje się, że wiele zależy od tego, o jakich zabawkach mowa. Drewniane zabawki ekologiczne będą wymagały przecież innego przechowywania niż masy sensoryczne, a jeszcze innego – namioty dziecięce do domu. Zawsze warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy producent danej zabawki podał jakieś instrukcje co do tego, jak zabawka powinna być przechowywana. Wiele mas typu ciastoliny musimy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W przeciwnym wypadku mogą szybko wysychać i stracić swoje właściwości, a my w ten sposób stracimy nie tylko wartościową zabawkę, ale i przecież zainwestowane w nią pieniądze. Zawsze więc upewnijmy się, czy producent dał nam jakieś wskazówki. Czy daną zabawkę można składać? Czy należy ją trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku, czy przeciwnie – musi mieć swobodny dostęp powietrza? Czy można ją wieszać, czy lepiej, by leżała lub stała? Od tego wszystkiego zależy to, jak daną zabawkę będziemy przechowywać. Jest jednak kilka reguł, które zazwyczaj sprawdzają się dla większości zabawek danej kategorii.
Jak przechowywać drewniane zabawki?
Drewniane zabawki ekologiczne zazwyczaj nie są tanie, warto jest więc zwrócić uwagę na to, jak je przechowujemy, by służyły nam i naszym dzieciom jak najdłużej. Okazuje się, że przede wszystkim powinny być przechowywane w miejscu suchym. Wilgoć bardzo negatywnie oddziałuje na drewno. Naturalny surowiec, który chłonie wodę z otoczenia, szybko straci swoje właściwości, jeśli przechowywany będzie w wilgotnym pomieszczeniu. Drewno będzie puchło i odkształcało się, klejone lub skręcane elementy zaczną się rozchodzić, a farba odpryskiwać. Taka zabawka nasiąknięta wodą może już nigdy nie wrócić do pierwotnej formy. Co ważne, nie chodzi tu tylko o to, że drewniane zabawki ekologiczne nie powinny być wstawione na bezpośrednie działanie wody. To oczywiste, że takich zabawek nie należy zostawiać w wannie pełnej wody, basenie, czy nawet na deszczu. Ale również pomieszczenia, w których często wzrasta wilgotność powietrza nie będą dobrym miejscem na ich przechowywanie. Raczej nie trzymajmy ich więc w wilgotnej piwnicy lub na strychu, na którym często rozwieszamy mokre pranie. Niezbyt dobrym pomysłem jest też łazienka, a nawet kuchnia, gdzie w powietrzu często obecna jest para uwalniająca się w trakcie gotowania potraw. Skrzynie na zabawki dla dzieci z drewnianymi akcesoriami pastwić musimy w jakimś suchym pomieszczeniu, w którym nie spodziewamy się dużych wahań wilgoci. Może to być na przykład pokój dziecięcy, sypialnia lub salon. Ważne jest też, by taka skrzynia była zamykana. Jeśli zdecydujemy się trzymać drewniane zabawki ekologiczne na otwartych półkach, zwróćmy uwagę na to, by nie były one wystawione bezpośrednio na słońce. Taka ekspozycja niekorzystnie wpływałaby na wygląd i stan zabawki. Promienie słoneczne mają to do siebie, że często odbarwiają zabawki. Taki przedmiot szybko traci kolor, staje się wyblakły, nieestetyczny i mało stymulujący. Dodatkowo często nagrzewane od słońca drewno może się się po prostu niszczyć.
Zobacz również:
- coloring pages birds https://topcoloringpages.net/birds/
- coloring pages cars https://topcoloringpages.net/cars/
- christmas coloring pages to print https://topcoloringpages.net/christmas/
- coloring pages barbie https://topcoloringpages.net/barbie/
Jak przechowywać namioty dziecięce?
Wiele trudności mogą nastręczać także namioty dziecięce do domu. Tego typu zabawki są świetne dla dzieci w każdym wieku. Pozwalają zarówno na zabawę w dom, jak i w obóz. Umilają dzieciom i rodzicom czas oraz pozwalają przetrwać trudny czas izolacji przy użyciu siły wyobraźni. Jednak każda, najlepsza nawet zabawa kiedyś się kończy, a wtedy namiot trzeba schować. Skrzynie na zabawki dla dzieci rzadko są na tyle duże, by taki namiot w sobie zmieścić, zwłaszcza że namioty dziecięce do domu bardzo rzadko okazują się produktami, które można w znaczący sposób zminimalizować. Jak więc ustrzec się przed problemem? Przede wszystkim warto zastanowić się nad nim już na etapie zakupu lub szycia namiotu. Dobrze jest wybierać takie produkty lub projekty, które umożliwiają złożenie zabawki do niewielkich rozmiarów, kiedy przygoda dobiega końca. Ciekawym rozwiązaniem jest również obecność pokrowca, do którego można schować złożony namiot, aby się nie zniszczył, gdy nie będzie przez dzieci używany. Jeśli jednak namiotu nie da się znacząco złożyć, pozostają nam dwie opcje. Pierwszą z nich jest złożenie go na płasko. Zajmuje wówczas dużo miejsca, ale można go wtedy umieścić na przykład pod łóżkiem w sypialni lub w przestrzeni między meblami, a ścianą. Dzięki temu ani nie będzie widoczny, ani nie będzie niepotrzebnie zajmował miejsca. Drugim sposobem jest złożenie zabawki na pionowo. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim jeśli zdecydujemy się na namioty dziecięce do domu, które swoją stylistyką nawiązują do tak zwanego tipi – czyli namiotów wykorzystywanych przez Pierwsze Narody zamieszkujące Amerykę Północną. Tak złożony namiot możemy przechowywać za meblami w rogu pokoju, lub na przykład w rogu wysokiej szafy.