Jak wygląda ozonowanie – w mediach, a w szczególności w internecie, bardzo często mówi się ostatnimi czasy o ozonowaniu. Na informacje o ozonowaniu oraz o tym, jakie jest to dobre narzędzie do dezynfekcji, możemy się natknąć zarówno w reklamach, jak i w różnego rodzaju materiałach informacyjnych. Jednak najczęściej informacje te, są dość krótkie i dość ogólnikowe. Warto jest w takim razie powiedzieć sobie, jak wygląda ozonowanie biura lub ozonowanie mieszkania.

Dezynfekcja biur i mieszkań

Na początku powiedzmy sobie mniej więcej, jak mogłoby wyglądać ozonowanie naszego biura lub mieszkania. Jeżeli zatrudnilibyśmy do tego profesjonalną firmę, to najpierw warto wspomnieć o tym, że właściwie nie ma sensu ozonować jednego pomieszczenia. Jeżeli chcemy na przykład ozonować mieszkanie, to najlepiej jest ozonować całe mieszkanie, chociaż najczęściej nie wykonuje się tego całościowo, tylko pokój po pokoju. Podobnie jest z biurami. Najlepiej jest ozonować na przykład cały biurowiec, ale również po kolei, w sensie ozonując poszczególne biura po kolei. Kiedy przyjedzie do nas firma, na pewno będziemy poproszeni o to, aby mieszkanie opuścić na przykład na 2-3 godziny, a jeśli nie jest to możliwe, to abyśmy na jakiś czas przenieśli się do pokoju, możliwie najbardziej odległego od tego, który będzie ozonowany. Ekipa, która będzie ozonować, na pewno przywiezie ze sobą sprzęt. Będzie to przede wszystkim ozonator lub ozonatory, wentylatory, czujniki służące do pomiaru stężenia ozonu oraz różnego rodzaju akcesoria, służące do uszczelnienia pomieszczeń. Dodatkowo ekipa taka, powinna być wyposażona w stroje ochronne wraz z maską, która zawiera filtr dedykowany do ozonu.

W jaki sposób firma będzie przygotowywać nasz pokój do ozonowania?

Pierwszej kolejności firma powinna sprawdzić, w jaki sposób należy pokój uszczelnić, a następnie przygotować się do tego etapu. Kolejna sprawa będzie to usunięcie z pokoju wszelkich rzeczy, których nie można w pokoju pozostawić, ponieważ ozon może im zaszkodzić. W wielu informacjach możemy znaleźć takie wiadomości, że ozonowanie w zasadzie nie szkodzi niczemu. Czyli jakimś trafem, ozonowanie potrafi rozpoznać bakterie oraz wirusy, natomiast na inny materiał biologiczny czy innego rodzaju urządzenia, w żaden sposób nie działa szkodliwie. Jest to oczywiście nieprawda. Oczywiście ozonowanie nie wpłynie w takim samym stopniu negatywnie na człowieka, jak wpływa na wirusa, ale jednak wystawienie się na działanie ozonu, może mieć nieprzyjemne, a czasami przy długiej ekspozycji wręcz szkodliwe efekty.

Z ozonowanego pomieszczenia, powinniśmy przede wszystkim wynieść wszelkiego rodzaju rośliny. Nasze zwierzęta domowe również nie powinny w nim przebywać (nawet chwilowo). Dodatkowo powinniśmy usunąć lub zabezpieczyć wszelką elektronikę, która znajduje się w ozonowanym pomieszczeniu. Oczywistą sprawą jest, że jeżeli mamy na ścianie duży telewizor, to raczej nie będziemy go każdorazowo usuwać, ale możemy go zabezpieczyć, chociażby tak, żeby pozaklejać wszelkie możliwe otwory w obudowie, którymi ozon mógłby się dostawać do środka. Podobnie jest z elementami wyposażenia tego pokoju, które są zrobione z materiałów, w których przypadku nie chcielibyśmy, aby z ozonem się stykały. Szczególnie należy zwrócić uwagę na urządzenia, które na przykład posiadają uszczelki gumowe, ponieważ ozon bardzo silnie oddziałuje na gumę i powoduje jej szybkie zużycie się.

Doszczelnianie pomieszczenia oraz ustawienie ozonatora i wentylatorów

Po tym, jak zostaną z pomieszczenia wyniesione wszystkie rzeczy, które wyniesione być powinny, ekipa wejdzie do takiego pokoju i odpowiednio ustawi ozonator oraz wentylator. Robimy to na samym początku głównie po to, aby już po uszczelnieniu pokoju, móc od razu rozpocząć ozonowanie. Ozonator najlepiej, aby był ustawiony w miarę możliwości jak najwyżej, czyli nawet jeżeli mamy taką możliwość to dobrze byłoby go ustawić na przykład na szafie. Dodatkowo w pokoju musimy ustawić wentylator. Ozon jest gazem cięższym od powietrza, więc będzie chciał osiąść jak najbliżej podłogi. Jeżeli postawimy ozonator wysoko, to po pierwsze spowoduje to cyrkulację grawitacyjną ozonu z góry na dół, a dodatkowo wentylator będzie wspomagał tę cyrkulację, rozprowadzając go po pozostałej objętości. W następnym etapie ekipa uszczelni pokój, a następnie włączy ozonator. Ozonowanie będzie zakończone, jeżeli technik, który będzie ozonował, wykryje swoim detektorem, że stężenie, które odpowiada za zabicie 99% wirusów i bakterii, zostało osiągnięte. Zrobi to, wchodząc do pomieszczenia z detektorem. Oczywiście najlepiej jest, aby był odpowiednio zabezpieczony, aby na niego również ozon nie mógł działać szkodliwie.

Wietrzenie

Po wykonaniu ozonowania pokój najlepiej jest wywietrzyć. Co prawda ozon jest gazem, który dość szybko się rozpada i przestaje być szkodliwy, ale mimo wszystko dla bezpieczeństwa najlepiej jest pomieszczenie wywietrzyć przez przynajmniej 30 minut. W ten sposób ozonowane i wywietrzone mieszkanie będzie zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem, w którym będziemy mogli przebywać.