Apple MacBook Air 13’3 M1 512GB Space Gray niewątpliwe od lat zajmuje miejsce w czołówce najlepiej prezentujących się notebooków na świecie. Idealna, smukła linia połączona z matowym, szarym aluminium użytym do wykończenia obudowy tworzy obraz urządzenia z najwyższej półki. Całość dopełnia znany wszystkim, błyszczący symbol nadgryzionego jabłka na pleckach.
Laptop w obudowie posiada dwa porty Thunderbolt oraz jedno wejście typu jack. W tym modelu Apple postanowiło powrócić do klawiatury o mechanizmie nożycowym. Postanowili oni na dobre pozbyć się wcześniejszych mechanizmów motylkowych z racji na ich awaryjność i zawodność. W klawiaturę klika się bardzo przyjemnie, wyczuwalne pod palcem jest odbicie oraz charakterystyczne kliknięcie, co cenią sobie osoby, które piszą bardzo dużo. W MacBooku został również umieszczony czujnik Touch ID umożliwiający odblokowanie laptopa poprzez chwilowe dotknięcie palcem. Po bokach klawiatury zostały umieszczone dwa głośniki. Jak na tak kompaktowe urządzenie, grają one bardzo donośnie, jakość dźwięku jest świetna i odpowiednio głośna. Całość dolnej części komputera wieńczy duży, responsywny trackpad. Tutaj nic się nie zmienia – gładziki od Apple’a są stawiane za wzór.
Jak wyświetlacz?
W tej generacji MacBooków Air, gigant z Kalifornii umieścił ekran Retina z technologią True Tone o przekątnej 13’3 cala. Rozdzielczość w tym modelu wynosi 2560×1600 pikseli. Maksymalna wartość jasność ekranu wynosi 400 nitów, co przy pomocy technologii True Tone pozwala na doskonałe widzenie ekranu nawet w najbardziej słoneczne dni. Niestety, w porównaniu do modeli firm konkurencyjnych, ramki nadal zajmują widoczną część ekranu. Ponad wyświetlaczem znajduje się oczko z kamerą pozwalającą na nagrywanie obrazu w rozdzielczości tylko 720p. Tutaj niestety Apple nie ma się czym chwalić. Wielu klientów oczekuje jednak czegoś więcej w urządzeniu za takie pieniądze.
I w końcu…
Dochodzimy do tego co w tym modelu jest najważniejsze. Chodzi oczywiście o wnętrze komputera. Bez wątpienia przełomem okazał się być autorski chip od Apple – M1. Wcześniej, w MacBookach Air stosowano procesory od Intela, które nie odbiegały znacząco wydajnością od urządzeń konkurencji, przez co model ten wydawał się być ciekawą alternatywą za ogromne pieniądze. W końcu, Apple postanowiło postawić na swoje. Chip M1 jest tym, co przyciąga nowych klientów. Procesor w benchmarkach stale zajmuje miejsce w czołówce, gniotąc konkurencyjne modele. Nareszcie MacBook Air stał się czymś więcej niż urządzeniem do nauki lub prostej pracy biurowej. Moc oferowana przez tego notebooka pozwala teraz na używanie znacznie bardziej wymagających programów. Komputer został jednym z głównych wyborów programistów, grafików czy montażystów filmów. Co ciekawe, Apple usunęło z urządzenia wentylatory na rzecz aluminiowego rozpraszacza ciepła wbudowanego w obudowę. Pozwala to na cichą pracę MacBooka nawet podczas używania najbardziej wymagających programów. W tym modelu umieszczono dysk SSD o pojemności 512GB. Dla użytkowników pracujących z komputerem będzie to zdecydowanie wystarczająca ilość. Zawsze można dokupić jeszcze dedykowane dyski, które powiększają nam przestrzeń na przechowywanie danych.
Czy laptop daje radę podczas codziennej pracy?
Zdecydowanie. MacBook Air z autorskim chipem M1 będzie wystarczającą opcją dla każdego, który potrzebuje swojego urządzenia do prac biurowych lub nieprofesjonalnych prac graficznych. Chip M1 pod względem energooszczędności plasuje się na jednym z najwyższych miejsc na rynku. Maksymalna podana przez Apple wartość czasu pracy na naładowanej do pełna baterii wynosi 15 godzin. Patrząc na wielokrotnie powtarzane testy użytkowników, czas ten jest jak najbardziej do zrobienia. Laptop dzięki swojej bardzo smukłej i lekkiej budowie mieści się praktycznie do każdej torby lub plecaka. Komputer bowiem waży tylko 1,29 kg, co pozwala na noszenie go ze sobą cały dzień i nie spowoduje bólu pleców po kilku godzinach. Urządzenie nie nagrzewa się za mocno, więc bez problemu można pracować trzymając je na kolanach.
Nie można nie wspomnieć o systemie MacOS. System ten z tym procesorem jest zgrany wręcz idealnie. Został on zoptymalizowany w ten sposób, by wyciągnąć z urządzenia jak najwięcej mocy. Bez żadnego problemu komputer może pracować z masą programów i okien otworzonych w tle. Ciężko jest otworzyć tyle kart w przeglądarce, by zauważyć jakiekolwiek spadki w wydajności. Wybudzanie laptopa jest niemal natychmiastowe. Przeglądanie zdjęć czy ładowanie większych plików odbywa się bez żadnej zwłoki.
Podsumowanie
Apple zaoferowało nam naprawdę potężne urządzenia. Różnica pomiędzy poprzednikami a tym modelem jest bardzo zauważalna. Nareszcie został nam zaoferowany laptop, dzięki któremu nie zastanawiamy się, czy nie przepłacamy tylko za symbol jabłka. Zastosowanie autorskiego chipu znacznie zwiększyło wszystkie pozytywne aspekty korzystania z tego urządzenia. Jest to świetnie wyglądające, eleganckie, mocne urządzenie. Warto wziąć jego zakup pod uwagę jeżeli zależy nam na szybkiej, bezproblemowej pracy na komputerze przez cały dzień.