Dachy odpowiadają za 50% całkowitych strat ciepła. Izolacja piankowa PUR jest szeroko stosowana w celu stworzenia komfortowego środowiska domowego i zmniejszenia kosztów ogrzewania. Styropiany mają wiele zalet, doskonale oszczędzają ciepło oraz chronią pomieszczenia i konstrukcje budowlane przed wysoką wilgotnością.

Zalety izolacji piankowej pur obejmują:

 • Wysoka przyczepność (do 100% przyczepność do podłoża).
 • Działa ze wszystkimi podstawami.
 • Wysoka szczelność izolacji dachów o dowolnej konstrukcji i złożoności.
 • Lekki.
 • Odporny na pleśń, grzyby i inne czynniki biologiczne.
 • Brak reakcji na substancje agresywne chemicznie.
 • Wysoka wytrzymałość na ściskanie.
 • Wytrzymałość na rozciąganie – 0,20-0,40 n/mm2.
 • Nie wymaga wstępnej instalacji paroizolacji.
 • Minimalna absorpcja wody – <2%.
 • Wysokie właściwości izolacyjne i dźwiękochłonne.
 • Długa żywotność – ponad 30 lat.

Zamontuj izolację pianką pur – prace przygotowawcze

Przygotowanie powierzchni przed izolacją pianką pur zapewni jakość montażu. W tym celu konieczne jest:

 • Sprawdź krokwie pod kątem grzyba, pleśni, zgnilizny. W przypadku wykrycia niewielkich ilości tych procesów powierzchnię czyści się papierem ściernym, powleka środkiem konserwującym i maluje farbą emaliową, olejną lub bitumiczną. Jeśli uszkodzenie jest poważne, wymień krokwie.
 • Sprawdź sprawność i integralność przewodów biegnących przez strych lub dach. Napraw lub wymień uszkodzone obszary. Musisz sprawdzić przełączniki, łączniki.
 • Usuń zanieczyszczenia i kurz z powierzchni izolacyjnych.

Istnieją dwa główne sposoby korzystania z ogrzewania piankowego pur:

 1. Wewnętrzna – nadaje się do izolacji termicznej dachów płaskich skośnych.
 2. Izolacja zewnętrzna — stosowana głównie do dachów płaskich.

Wybór najlepszej metody zależy od zastosowanej izolacji i właściwości konstrukcyjnych dachu

Izolację wewnętrzną pianki dachowej wykonuje się w następującej kolejności:

 • Stwórz paroizolację, na której nałożysz izolację.
 • Zainstaluj warstwy wodoodporne i odporne na wilgoć.
 • Zainstaluj wybrany materiał pokrycia dachowego.
 • Izolacja nie powinna obciążać konstrukcji i powinna być dostosowana do warunków klimatycznych. Podczas montażu pozostawia się szczeliny, aby zapewnić odprowadzenie wilgoci z konstrukcji.

Izolacja piankowa pur – dach

Dachy płaskie są izolowane płytami betonowymi lub gontem. Przed rozpoczęciem pracy należy obliczyć wytrzymałość dachu, aby nie zawalił się pod obciążeniem. Problem ten nie pojawia się przy stosowaniu spienionej pianki poliuretanowej, ponieważ jest lekka, łatwa w montażu i w minimalnym stopniu obciąża konstrukcję.

Zobacz również:

Charakterystyka instalacji materiału izolacyjnego z pianki pur

Izolacja piankowa PUR
Izolacja piankowa PUR

Izolacja pianką pur Izolacja pianką pur na dachu to odpowiedzialne zadanie, które wymaga kwalifikacji i doświadczenia wykonawcy, wytrwałości w technice, odpowiedniej jakości użytych materiałów oraz użycia niezbędnego sprzętu. Technologie izolacji zewnętrznej i wewnętrznej różnią się nie tylko sposobem układania materiału, złożonością, użytymi materiałami, ale także kosztami. W celu uzyskania obliczonych i zaplanowanych parametrów użytkowych izolacji instalacji pianką czystą ważne jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych. W tym celu materiał dachowy montuje się bezpośrednio na krokwiach.

Warstwa izolacyjna nie może mieć zagłębień, szczelin ani otworów, przez które może przechodzić powietrze. Właściwa izolacja pianką pur zapewnia pomieszczeniu najbardziej komfortowe warunki mikroklimatu. Ważne jest, aby zrozumieć, że izolacja pianką poliuretanową musi być w pełni ukończona, aby zapewnić największe oszczędności energii.

Cechy izolacji z pianki pur

Pianka Pur to tworzywo sztuczne o strukturze wypełnionej powietrzem z niewielką ilością części stałych – tylko 10-15%, reszta to pęcherzyki powietrza wypełnione powietrzem. Taka konstrukcja zapewnia doskonałą wydajność i izolację termiczną, dzięki czemu nadaje się do dachów o najtrudniejszych warunkach pracy i klimacie.

Różne konstrukcje są ogrzewane za pomocą jednego z dwóch następujących typów:

   • Porowata otwartokomórkowa (lekka pianka) o gęstości w granicach 8kg/m3-25kg/m3.
   • Zamknięte komórki (sztywna pianka), gęstość – 30 kg/m3 – 60 kg/m3.

Zaleca się ocieplenie dachu pianką pur: od wewnątrz – gęstość 35-45 kg m/m3, od zewnątrz – gęstość 45-60 kg. m/m3 ze względu na ich wyższą wydajność w porównaniu z piankami o otwartych komórkach. Pianka ta pozwala stworzyć najskuteczniejszą i najtrwalszą izolację termiczną, akustyczną i przeciwwilgociową. Pianka Pur znajduje zastosowanie na wszystkich rodzajach powierzchni – szkle, betonie, drewnie, stali, lakierze itp. Cechy konstrukcyjne i konfiguracja dachu również nie mają znaczenia. Wysoka lepkość eliminuje potrzebę stosowania elementów złącznych, dzięki czemu proces jest szybki i łatwy.

Czysty sprzęt do izolacji piankowej

W celu uzyskania wysokiej jakości izolacji poprzez natrysk pianki poliuretanowej wymagane jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Zazwyczaj są to urządzenia wysokociśnieniowe, które umożliwiają rozwarstwienie przy ciśnieniu do 150 atmosfer. Wyposażenie obejmuje pompę zasilającą, jednostkę ciśnieniową, podgrzewacz przepływowy, podgrzewany wąż wysokociśnieniowy, pistolet natryskowy, sprężarkę powietrza. Z urządzenia mogą korzystać wyłącznie wykwalifikowani pracownicy firmy budowlanej.