Najlepsze cęgi do paznokci (porównanie Podoland, Progline, Chifa). Cęgi są podstawowym narzędziem w pracy każdego podologa. W zależności od swojego docelowego przeznaczenia i długości ostrzy wykorzystuje się je do skracania płytki paznokciowej bądź opracowywania skórek wokół niej (tzw. wałów paznokciowych). Cęgi są narzędziem wielokrotnego użytku, dlatego warto wybrać akcesorium wysokiej jakości, które posłuży na lata. Jakie są rodzaje cęgów? Czym się kierować podczas ich wyboru?
Cęgi do paznokci – jakie są ich rodzaje?
Cążki są niezbędne przy opracowywaniu paznokci zarówno dłoni, jak i stóp. Wyróżnia się przede wszystkim 2 rodzaje cęgów, które różnią się między sobą ustawieniem ostrzy – są to cęgi boczne i czołowe.
Cęgi czołowe
W przypadku cęgów czołowych ostrza skierowane są czołowo u samej góry, w poprzek ramion. Jest to najpowszechniejszych rodzajów cęgów, z których podolodzy korzystają bardzo często. Są nie tylko bardzo precyzyjne i dokładne, ale również nie wymagają dużego doświadczenia ze strony specjalisty. Dzięki nim możliwe jest szybkie i precyzyjne skrócenie płytki paznokciowej.
Cęgi boczne
Z kolei cęgi boczne mają ostrza ustawione pionowo i znajdują się z boku główki (a nie na wprost). Są bardzo proste i łatwe w obsłudze, skracanie paznokci z ich pomocą, odbywa się wzdłuż linii palców. Na rynku dostępne są również cęgi przeznaczone docelowo do opracowywania wrastających paznokci.
Cęgi do paznokci – co ma kluczowe znaczenie w ich wyborze?
Dostępność cęgów na rynku jest ogromna, dlatego też aby dokonać najlepszego wyboru i zdecydować się na narzędzie, które posłuży przez lata, warto rozważyć kilka kwestii.
Przy wyborze cęgów najważniejsze jest:
- tworzywo, z którego zostały wykonane;
- ostrza i precyzja ich wykonania;
- certyfikaty medyczne, potwierdzające bezpieczeństwo i higienę narzędzi.
Tworzywo
Tworzywo użyte do produkcji cęgów ma ogromne znaczenie, gdyż decyduje o dwóch kwestiach – jego trwałości i bezpieczeństwie w kontakcie ze skórą pacjenta. Najbardziej pożądanym materiał to stal nierdzewna. Jest ona trwała, odporna na uszkodzenia i bezpieczna w momencie zetknięcia się z tkanką organizmu. Produkty wykonane ze stali nierdzewnej mogą być poddawane dezynfekcji i sterylizacji, co zapewnia higieniczność ich użytkowania.
Ostrza
Jakość i wykonanie ostrza mają wpływ na efektywność i precyzję całego zabiegu. Jeśli ostrza będą zbyt tępe lub nieprecyzyjnie wykonane (np. będą posiadać lekkie nierówności), wówczas wszystko będzie miało swoje skutki na płytce paznokciowej pacjenta. Źle wykonane ostrze może szarpać paznokieć i sprzyjać jego rozdwajaniu się. Praca z tępym narzędziem jest nie tylko mozolna, trudniejsza i mniej precyzyjna, ale również zwiększa ryzyko uszkodzenia paznokci. Wybierając cęgi, należy również zwrócić uwagę na to, czy ostrza po obu stronach ramion są równej długości.
Certyfikaty medyczne
Każde narzędzie czy akcesorium używane w celach medycznych musi spełniać pewne normy i standardy. Wówczas daje to gwarancję, iż produkt jest w pełni bezpieczny i zgodny z wszelkimi procedurami, a więc z powodzeniem można korzystać z niego w swoim gabinecie. Wybierając dane cęgi, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadają certyfikat ISO, informujący o jakości stali, z której zostało wykonane narzędzie.
Cęgi do paznokci – co jeszcze jest ważne?
Cęgi muszą być również wygodne w pracy dla samego podologa. Dlatego też warto ich rozmiar dopasować do własnej dłoni. Przy wyborze cęgów znaczenie ma także rozmiar samego ostrza – długość powyżej 10 mm sprawdzi się lepiej przy skracaniu paznokci, natomiast długość poniżej 10 mm – przy opracowywaniu mniejszy paznokci np. dziecięcych.
Cążki do skórek Podoland, Progline i Chifa – porównanie
Cążki Progline dostępne m.in. w Kerpro, mają długość 3 lub 5 mm. Oznacza to, że najlepiej sprawdzają się przy opracowywaniu skórek.
Cążki wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz posiadają ostre i precyzyjne ostrza. Posiadają podwójną sprężynę, dzięki czemu pracują lekko, precyzyjnie i bez zacinania się.
Cążki Podoland również dostępne są w ostrzach o dwóch różnych długościach – 5 mm i 7 mm. Wykonane są z wysokojakościowej stali nierdzewnej oraz posiadają system dwusprężynowy, co wpływa na precyzję i sprawność podczas pracy.
Z kolei cążki Chifa posiadają nieco dłuższe ostrze – 11 mm. Wykonywane są ręcznie, ze stali nierdzewnej o wysokiej jakości. Wykonywane są metodą kucia, co sprawia, że są bardzo trwałe i odporne. Jednocześnie dzięki temu, w razie uszkodzenia cążków, można je naprawić – bez konieczności kupowania nowych narzędzi (np. w przypadku pęknięcia sprężyny). Cążki mają ergonomiczny kształt i dopasowują się do dłoni.
Wybór odpowiednich cęgów i cążek zależy od własnych preferencji oraz celu ich użycia. Pracując na zgrubiałych i trudniejszych paznokciach oraz skórkach, warto wybrać ostrza o nieco większej długości. Z kolei, opracowując delikatne, „standardowe” skórki, warto sięgnąć po cążki, których ostrza są krótsze.