Fotowoltaika – ile prądu ze słońca? Słońce jest ekologicznym i niewyczerpalnym źródłem energii. Każdy może z niego korzystać bezpłatnie i za darmo, dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Wiele początkujących osób zastanawia się nad tym, ile prądu może wyprodukować fotowoltaika. Żeby jednak odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile modułów jest potrzebnych, aby pokryć zapotrzebowanie energii domu albo budynku firmowego.

Co wpływa na wydajność paneli słonecznych?

Wysoka wydajność instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od wielu różnych czynników. Głównym parametrem jest oczywiście wybór odpowiedniej lokalizacji dla paneli słonecznych, które muszą być zamontowane w miejscu, gdzie będzie docierało jak najwięcej promieni ze słońca. Im dłużej ogniwa będą czerpały bezpośrednią energię ze słońca, tym więcej można wytworzyć prądu z paneli. Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna powinna również posiadać odpowiednie nachylenie, które wynosi około 30-40 stopni oraz możliwość stałego chłodzenia modułów. Duże znaczenie ma również odpowiednia odległość od sąsiadujących paneli czy dachu. Jest wiele bardzo ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas zamawiania fotowoltaiki, dlatego w każdym takim przypadku należy korzystać z doradztwa doświadczonego specjalisty zajmującego się panelami słonecznymi. W ten sposób można będzie osiągnąć największą wydajność planowanej inwestycji oraz usystematyzować wszystkie niezbędne wytyczne dotyczące projektu.

Ile prądu może wytworzyć fotowoltaika?

Fotowoltaika – ile prądu ze słońca?Ile prądu można uzyskać z jednego panela słonecznego, można dowiedzieć się ze specjalnej tabliczki znamionowej, która znajduje się na tylnej stronie modułu. Znacząca różnica będzie zależeć również od tego, czy zastosujemy typ ogniw monokrystalicznych czy polikrystalicznych. Warto również wiedzieć o tym, że w obecnych czasach panele fotowoltaiczne posiadają znacznie większą efektywność niż te, które były dostępne na początku 2000 roku. Branża modułów słonecznych z roku na rok intensywnie się rozwija i cały czas dąży do tego, aby pozyskać jak najwięcej energii ze słońca. Na tabliczkach znamionowych można znaleźć parametry tzw. standardowych warunków testowych, które są tożsame dla wszystkich producentów i umożliwiają porównanie wydajności różnych modułów. Z pierwszej pozycji w tabeli o nazwie “Nominal Power” można wyczytać liczbę, która informuje o tym, jaką moc będzie w stanie wygenerować panel w najlepszych możliwych warunkach przez jedną godzinę ekspozycji na słońce. Trzeba również pamiętać o tym, że znajdujemy się w szerokości geograficznej, gdzie natężenie promieniowania jest znacznie niższe niż wykazuje tabelka. Dlatego nie uda nam się w pełni uzyskać takiej energii jak to jest opisane w STC- „Standard Test Conditions”. Dlatego trzeba brać pod uwagę ten czynnik, gdy wybiera się panele do swojego domu czy biura firmy.

Ile prądu z paneli fotowoltaicznych na 1kw?

Ile prądu z fotowoltaiki uzyskamy w ciągu godziny? Nowoczesne moduły słoneczne, które obecnie można zamówić potrafią wygenerować od 290 do 400 W. Żeby więc wygenerować 1kWh przez godzinę, muszą pracować równoległe aż trzy panele fotowoltaiczne. Jak obliczyć wielkość paneli do wielkości powierzchni dachu? W większości przypadków standardowa powierzchnia modułu fotowoltaicznego wynosi średnio 1m szerokości oraz 1,7m długości. Z tego obliczenia wynika, że powierzchnia kwadratowa równa jest 1,7 m2. Żeby więc zainstalować cztery panele słoneczne takiej wielkości, musimy posiadać na dachu minimalną powierzchnię 6,8 m2. Trzeba również pamiętać, aby uwzględnić odstępy od krawędzi dachu czy kominów.

Czytaj również:

Fotowoltaika – ile prądu potrzebuje dom rodzinny?

Ile prądu z fotowoltaiki potrzebuje 4-osobowa rodzina? Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami statycznymi wynika, że 4-osobowa rodzina zużywa w ciągu roku około 4500 kWh prądu. Dzieląc tę wartość przez roczne uzyskanie energii z jednego panela, otrzymujemy liczbę paneli, która jest wymagana do tego, aby pokryć pełne zapotrzebowanie energetyczne dla domu rodzinnego. W tym konkretnym przypadku będzie to 14 paneli fotowoltaicznych. Oczywiście każdy inwestor może zdecydować się na dowolną liczbę modułów fotowoltaiki. Energia pozyskiwana ze słońca może posłużyć do pokrycia całego zapotrzebowania domu albo tylko do jego części, co również spowoduje bardzo duże oszczędności w rachunkach za prąd. Warto przy tym wziąć pod uwagę to, że z roku na rok cena energii elektrycznej stale rośnie. Dodatkowo stawiając fotowoltaikę wpływamy na jakość występującego powietrza w naszym otoczeniu oraz zadbamy o środowisko naturalne.

Polecamy:

 

W jaki sposób dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną?

Każdy, kto nie posiada specjalistycznej wiedzy w zakresie instalacji fotowoltaicznych, powinien korzystać z pomocy ekspertów zajmujących się takimi zadaniami od wielu lat. Można będzie wtedy dokładnie określić, ile prądu wytworzy fotowoltaika, jak dobrać odpowiednią instalację, które moduły zamontować oraz w jakim miejscu. Specjalista zajmujący się fotowoltaiką dokładnie wyliczy zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego lub budynku firmy i wymaganą powierzchnię, niezbędną do planowanej inwestycji. W ten sposób można będzie uzyskać najlepszą wydajność modułu słonecznego, aby generować jak najwięcej prądu i wpłynąć na realne oszczędności inwestora.