Jak wystawić fakturę za transport międzynarodowy? Wiele osób w chwili obecnej jest zainteresowanych aspektem licencji oraz faktur odnoszących się za transport międzynarodowy. Pierwszą z podstawowych kwestii, jaką trzeba poruszyć jest przede wszystkim to, czym tak rzeczywiście jest licencja na transport międzynarodowy. Otóż, licencją na transport międzynarodowy określa się nic innego, jak dokument, który upoważnia dany podmiot do przewozu nie tylko różnorodnych towarów, ale również i osób na arenie międzynarodowej.

Przy czym arenę międzynarodową w tym aspekcie należy pojmować, jako wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej. Nie bez powodu, w związku z tym, licencja na transport międzynarodowy jest również określana, jako licencja wspólnotowa. Aczkolwiek, aby móc dostać taką licencję należy spełnić kilka bardzo istotnych warunków, jak również uiścić stosowaną opłatę odnoszącą się do złożenia takiego zgłoszenia o wydanie licencji o transport międzynarodowy, ponieważ jeżeli tych szczególnych kwestii się nie spełni, to licencja taka nie będzie mogła zostać wydana z przyczyn formalnych.

Jakie są warunki wydania licencji o transport międzynarodowy?

Jeżeli chodzi o warunki odnoszące się do wydania licencji o transport międzynarodowy to trzeba przede wszystkim zaznaczyć to, iż do tych kwestii należą w szczególności takie aspekty jak:

  • posiadanie obywatelstwa jednego z państw należących do wspólnoty europejskiej
  • posiadanie nieposzlakowanej opinii
  • posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych odnoszących się do możliwości pełnienia zawodu przewoźnika, zarówno osób, jak i towarów
  • uiszczenie opłaty za złożony wniosek o uzyskanie licencji na transport międzynarodowy

Jaka jest cena uiszczenia opłaty od wniosku odnośnie uzyskania licencji o transport międzynarodowy?

Opłata odnośnie wniosku o uzyskanie licencji o transport międzynarodowy jest zróżnicowana. A zależy to przede wszystkim od tego, na ile lat, taką licencję byśmy chcieli uzyskać. W związku z tym, jeżeli zależy nam na uzyskaniu licencji o transport międzynarodowy na pięć lat to powinniśmy liczyć się z opłatą 4000 złotych. Natomiast, jeżeli chcemy mieć licencję na transport międzynarodowy na okres 10 lat to musimy liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 8000 złotych. Otóż, trzeba również pamiętać o tym, iż nie ma możliwości uzyskania takiego zezwolenia na inny okres czasu. Bowiem w chwili obecnej polski system prawny wykazuje możliwości wyłącznie uzyskania licencji na transport międzynarodowy na okres pięciu, bądź też dziesięciu lat.

Kwestia wystawiania faktur na transport międzynarodowy?

Jeżeli chodzi o kwestię wystawiania faktur na transport międzynarodowy to należy powiedzieć przede wszystkim to, że różnorodne usługi o charakterze transportowym nie jest dość w łatwy sposób rozliczyć, a szczególnie, jeżeli chodzi o transport międzynarodowy. Należy również pamiętać przede wszystkim to, że każdy ze sposobów  rozliczenia podatku VAT, a jeszcze bardziej w szczególności rozliczania wszystkich usług, które są świadczone między innymi na  terenie państw należących do Unii Europejskiej zależy od tego, czy konkretny nabywca jest podmiotem prowadzącym własną działalność gospodarczą, bądź też takim przedsiębiorcą nie jest. Otóż, trzeba przede wszystkim zaznaczyć to, iż dla w przypadku wszystkich podatników właściwym miejscem odnoszącym się do wszystkich świadczonych usług jest w szczególności, zgodnie z zasadą ogólną taki kraj, w którym dany nabywca posiada swą siedzibę, bądź też posiada swoje stałe miejsce, w którym prowadzi własną działalność gospodarczą. Innym aspektem, o którym również należałoby wspomnieć jest w szczególności to, iż do aspektu odnoszącego się do ogólnie pojmowanego transportu międzynarodowego wlicza się także szeroko pojęty tranzyt, który polega przede wszystkim na przewozie towarów między dwoma konkretnymi miejscami, które są w odpowiedni sposób zlokalizowane poza całym obszarem Unii Europejskiej. Aczkolwiek należy w tej sytuacji pamiętać przede wszystkim o tym, że na pewnym odcinku trasy dane kraje należące do Unii Europejskiej powinny się w danej mierze przecinać. W związku z tym należy dodać również to, że do konkretnej sfery działań transportu międzynarodowego trzeba zakwalifikować między innymi kwestię pośrednictwa, jak również spedycji odnoszącej się do obszaru międzynarodowego. Wobec tego, każdy transport, dokonywany na obszarze międzynarodowym powinien być  w szczególności realizowany za pomocą różnorodnych środków odnoszących się do kwestii transportu. Należy tutaj zaliczyć w szczególności takie kwestie jak: samochody ciężarowe, pociągi, ale również kontenerowce, jak i samoloty.

W związku z tym powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, iż w przypadku chęci zastosowania stawki 0 procentowej nie masz obowiązku faktycznego dokonywania danej usługi. Bowiem, jeżeli nastąpi taka sytuacja, podczas której zdecydujesz się na wznowienie  transportu międzynarodowego, a jednocześnie będzie w posiadaniu stosownych dokumentów, to masz w takim przypadku również możliwość zastosowania stawki, która wynosi 0 procent. I oczywiście w tym aspekcie nie występują jakiekolwiek ograniczenia.

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl