Rehabilitacja w systemie ambulatoryjnym co to znaczy – nic innego, jak rehabilitację medyczną obejmuje przede wszystkim zarazem porady lekarskie, jak również różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne. Osoby, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mają możliwość skorzystania z trzech rodzajów rehabilitacji w systemie ambulatoryjnym, a zalicza się do nich: zabiegi wykonywane w przychodni, zabiegi przeprowadzane w ramach oddziału dziennego, jak również zabiegi, które są wykonywane w domu danego pacjenta.
Czym jest rehabilitacja domowa?
Rehabilitacja domowa jest to rehabilitacja w domu pacjenta. Ten sposób rehabilitacji jest przeznaczony przede wszystkim w stosunku do osób, które nie są w stanie z różnych przyczyn dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej. Powodami tymi może być pogarszający się stan zdrowia, ale również brak połączenia komunikacyjnego. Jeżeli chodzi o czas trwania rehabilitacji domowej to wynosi ono maksymalnie 80 dni i jest w pełni finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy czym ilość wykonywanych zabiegów w tym czasie nie może przekroczyć więcej niż pięć zabiegów podczas jednego dnia. W domowych warunkach najczęściej są wykonywane takie zabiegi jak: masaże, kinezyterapia, jak również elektrolecznictwo oraz leczeniem polem elektromagnetycznym. Jeżeli chodzi o elektrolecznictwo to zalicza się tutaj takie aspekty jak: jonoforezę, ultradźwięki miejscowe, prądy KOTZA, prądy TENS, galwanizację, tonolizę, elektrostymulację, jak również prądy diadynamiczne oraz prądy interferencyjne.
Na czym polegają zabiegi przeprowadzane w ramach oddziału dziennego?
Jeżeli chodzi o zabiegi przeprowadzane w ramach oddziału dziennego to polegają one przede wszystkim na tym, że zostaje tutaj przeprowadzona kompleksowa rehabilitacja wielonarządowa. Przy czym, szczególne uwzględnienie ma tutaj rehabilitacja ortopedyczna. Rehabilitacja w ramach oddziału dziennego jest w szczególności świadczeniem dla pacjentów dochodzących. Skierowanie na taki rodzaj rehabilitacji może zostać wystawione zarówno przez lekarza danej poradni, jak również przez lekarza oddziału. Jednak, bardzo ważną informacją jest to, że podczas korzystania z zabiegów przeprowadzanych w ramach oddziału dziennego, pacjent nie ma możliwości korzystania z innych form rehabilitacji. Oczywiście wyłącznie na czas trwania rehabilitacji dziennej. Jeżeli chodzi o czas trwania rehabilitacji przeprowadzanej w warunkach dziennych to nie może być ona krótsza niż 15 dni i nie może trwać dłużej niż 30 dni. Pacjent, który chce zostać przyjęty na oddział dzienny powinien posiadać: skierowanie na taką rehabilitację, dowód tożsamości, jak również aktualne badania. Podczas rejestracji każdy pacjent otrzymuje specjalną kartę zabiegową kwalifikującą przyjęcie na oddział dzienny. Po otrzymaniu takiej karty zostają w niej wypełnione terminy oraz rodzaje zabiegów, które muszą zostać przeprowadzone. Karta taka jest wypełniana przez lekarza prowadzącego oraz rehabilitanta.
Zabiegi przysługujące pacjentowi w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej
W ramach rehabilitacji ambulatoryjnej pacjentowi przysługują takie zabiegi jak: ultradźwięki, leczenie polem magnetycznym, elektroterapia, światłolecznictwo, krioterapia, hydroterapia, balneoterapia, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia pionizacyjne, ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem, ćwiczenia czynne wolne, ćwiczenia czynne z oporem, jak również różnorodne ćwiczenia izometryczne i masaże.
Czym powinien charakteryzować się dobry rehabilitant?
Dobry rehabilitant powinien charakteryzować się przede wszystkim indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, uprzejmością, cierpliwością, uprzejmością, odpowiednią komunikacją z pacjentem, odpowiednio wysokim doświadczeniem zawodowym, jak również wnikliwością oraz empatią. Ważne jest również, aby odpowiedni rehabilitant w pełni przykład się do swoich obowiązków.
Polecamy:
- terapia powięziowa http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/terapia-powieziowa/
- rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-kregoslupa/
- masaż leczniczy fizjoterapia Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/masaz-leczniczy/
Rehabilitacja po przebytej chorobie Covid-19
Osoby, które przeszły zachorowanie na Covid-19 bardzo często borykają się z różnorodnymi powikłaniami zdrowotnymi. W związku z tym osoby takie mają możliwość skorzystania z rehabilitacji w pełni finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Rehabilitacja taka może również zostać przeprowadzona zarówno w ośrodku medycznym, jak również w domu pacjenta. Rehabilitacja postcovidowa niezależnie od tego, czy będzie ona odbywała się w placówce medycznej, czy też w domu pacjenta, może trwać nie dłużej niż sześć tygodni i jest podzielona na kila etapów. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie rehabilitantów za pomoc w powrocie do zdrowia pacjentów postcovidowych, to jeżeli rehabilitacja odbywa się w domu pacjenta, rehabilitant może liczyć na 1500 złotych wynagrodzenia od jednego pacjenta. Z kolei, jeżeli rehabilitacja odbywa się w placówce medycznej to wynagrodzenie od jednego pacjenta wynosi 1000 złotych. Wszystkie środki przeznaczone na ten cel pochodzą w pełni z Funduszu przeciwdziałania Covid-19. Oczywiście wszystkie świadczenia są finansowane w pełni na podstawie odpowiednio udokumentowanych rachunków oraz sprawozdań.
Spondylus rehabilitacja Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
www.spondylus-rehabilitacja.pl |