Co to jest ukryty alkoholizm? Używając określenia ukryty alkoholik lub cichy alkoholik mamy na myśli osobę, która jest stale uzależniona od alkoholu, ale ukrywa swoje nałóg. Z reguły takie osoby spożywają alkohol prawie codziennie, ale w małych dawkach, co jest prawie niewidoczne dla innych. Czy ukryty alkoholizm wymaga leczenia uzależnień alkoholowych? Oczywiście, że tak! Można zapisać się na konsultację do przychodni terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, gdzie warto skorzystać z psychoterapii alkoholowej.

Co to jest ukryty alkoholizm dla lekarzy z kliniki leczenia alkoholizmu?

Co to jest ukryty alkoholizm?
Co to jest ukryty alkoholizm?

Ukryty alkoholik dla lekarza z kliniki dla alkoholików to pacjent, z co najmniej pierwszym, a w większości przypadków z pojawiającym się drugim stadium alkoholizmu. Oznacza to, że takie osoby są uzależnione psychicznie i zaczyna się tworzyć fizyczny stopień uzależnienia. Kiedy dojdzie do uzależnienia fizycznego, a pacjent przejdzie w pełny, drugi etap alkoholizmu, przestanie to być ukryty alkoholizm gdyż trudno będzie go ukryć przed innymi. Zwykle bliscy nie są zaniepokojeni codziennym spożywaniem alkoholu w małych dawkach. Z reguły używane są standardowe wymówki: zmęczenie pracą, stres, trudności z zasypianiem. Jednak prowadzi to ciężkiego uzależnienia i konieczności podjęcia terapii przeciwalkoholowej.

Oznaki ukrytego alkoholizmu

detox narkotykowy PoznańRegularne, prawie codziennie, spożywanie alkoholu w małych dawkach. Bez tej małej dawki alkoholu trudno jest złagodzić stres i zmęczenie. Z reguły początkowo jest to wieczorne picie alkoholu, więc organizm zaczyna postrzegać alkohol, jako pigułkę nasenną Tak, więc po pewnym czasie bez dawki alkoholu osoba nie może zasnąć. To prosta droga do odwyku alkoholowego w ośrodku terapii uzależnień od alkoholu. Co więcej, nieuchronnie (dla kogoś wcześniej i dla kogoś później) alkohol zaczyna być spożywany w ciągu dnia, ponieważ pacjent jest zmuszony do utrzymywania się w aktywnym, sprawnym stanie. To sprawia, że trudniej jest ukryć swoje uzależnienie. Jeżeli w tym okresie nie zgłosi się na psychoterapię alkoholową, z czasem może zacząć odczuwać objawy delirium tremens. Stopniowo inni zaczynają zauważać zarówno oznaki uzależnienia fizycznego jak i zmiany w psychice (osoba staje się wycofana, powstaje astenia – załamanie i depresja). Problem z cichymi alkoholikami polega na tym, że nie szukają pomocy medycznej, dopóki nie mają poważnych problemów zdrowotnych. Leczenie pacjentów z ukrytym alkoholizmem odbywa się według wszystkich zasad odwykowego leczenia uzależnień alkoholowych.

Ukryty alkoholizm – terapia alkoholowa dla kobiet

Najpopularniejszy jest ukryty alkoholizm wśród kobiet, które starają się jak najlepiej ukryć swój niezdrowy nawyk. Często kobieta będąca gospodynią domową lub młoda matka zaczyna pić z powodu braku samodyscypliny i dobrze zaplanowanej codziennej rutyny. W takiej sytuacji uważa, że alkohol jest jej niezbędny do utrzymania dobrej formy. Rozpoznając ukrytego alkoholika na czas, można uratować go przed nieuchronnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Terapia alkoholowa dla kobiet może odbywać się w otwartym zakładzie dla alkoholików lub w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Polecamy: wszywka esperal Poznań

Jak pomóc osobie cierpiącej na ukrytą formę alkoholizmu?

Taka osoba nigdy nie przyzna się, że cierpi. Z jej punktu widzenia przyjmowanie każdej kolejnej dawki alkoholu to uzupełnienie zapasów paliwa, bez którego ciężko będzie jej się zebrać, zmotywować do pracy. To samooszukiwanie się może być tak silne, że pierwszym zadaniem leczenia alkoholizmu jest uznanie obecności choroby przez samego pacjenta. W tym zakresie najskuteczniejsza okazuje się pomoc zewnętrzna, jako motywacja do terapii odwykowej.

Skuteczna leczenie uzależnień od alkoholu wymaga jednoczesnej obecności wielu czynników:

  • Jak się leczy alkoholizm?Konieczne jest zaangażowanie lekarzy różnych specjalności, aby osiągnąć zintegrowane podejście do rozwiązania problemu.
  • Krewni pacjenta są całkowicie po stronie lekarzy i w każdy możliwy sposób uczestniczą w ich działaniach.
  • Leczenie alkoholizmu powinno być zaplanowane i nadzorowane przez doświadczonego lekarza prowadzącego. Tylko holistyczne podejście będzie kluczem do pomyślnego leczenia w przyszłości.

Wskazana jest terapia grupowa dla alkoholików

Terapia grupowa w przypadku ukrytego alkoholizmu jest skuteczna na różnych etapach leczenia, nawet, gdy dana osoba opuściła klinikę leczenia alkoholizmu. To najważniejszy moment, aby nie wracać do starego nałogu, zrozumieć, że są inne sposoby radzenia sobie z problemami. Terapia uzależnień od alkoholu składa się z następujących części:

  • Konsultacja wstępna: określenie stadium alkoholizmu i poziomu motywacji do leczenia alkoholizmu.
  • Opracowanie indywidualnego programu w celu złagodzenia zespołu kaca, normalizacji zdrowia fizycznego i psychicznego w ośrodku terapii alkoholowej.
  • Praca indywidualna i grupowa z psychologiem. Uzupełnienie terapii o wszywki alkoholowe z Esperalem.

Ukrytego alkoholika nie da się łatwo przekonać do potrzeby leczenia, ponieważ nie uważa się za uzależnionego. Rozmowa z profesjonalistą bardzo w tym pomoże!