Automatyka przemysłowa i paletyzacja – roboty przemysłowe wykonują wiele zadań. Są trwałe, zaawansowane technologicznie i stosunkowo niedrogie. Ale co można zrobić z jednym robotem? To, czego naprawdę potrzebujesz, to kompletne rozwiązanie dostosowane do Twojej produkcji: spawanie, sortowanie lub inne potrzeby. Specjaliści od wielu lat dostarczają wyspecjalizowane roboty dla różnych gałęzi przemysłu. Zakres usług specjalistów od automatyki przemysłowej rozciąga się od kompleksowych testów wstępnych po wsparcie i konserwację robotów.

Opracowywane są własne oprogramowanie sterujące i tworzone są narzędzia i systemy specyficzne dla komponentów. Inwestując w  robota przemysłowego możesz być pewien, że otrzymasz to, czego potrzebujesz. Twoje inwestycje będą pracować dla Ciebie! Do każdego zadania opracowywane są indywidualne rozwiązanie dostosowane do konkretnych potrzeb, a nie produkty jednorazowego użytku.

Paletyzacja w automatyce przemysłowej

Paletyzacja i rozładunek palet przez roboty ma ogromny potencjał ekonomiczny. W zależności od produktu wydajność maszyny pakującej można zwiększyć nawet o 15% dzięki robotom paletyzującym. Ponadto pracownicy dotychczas zatrudnieni przy paletyzacji mogą być zatrudnieni na innych stanowiskach. Zrobotyzowane paletyzatory znacznie zwiększają wydajność i wszechstronność linii pakujących, zmniejszają ryzyko błędów i redukują koszty. Dzięki systemowi paletyzacji można w każdej chwili monitorować i kontrolować swój zrobotyzowany system paletyzacji.

Zaawansowana technologicznie kontrola procesu w automatyce przemysłowej

System paletyzacji przesyła wszystkie dane potrzebne do prawidłowej paletyzacji lub depaletyzacji bezpośrednio do robotów lub do sterownika sterującego robotem. Jednocześnie status operacji jest monitorowany w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie umożliwia prostą konfigurację produktów na paletach, konfigurację można zapisać, operator ma możliwość utworzenia nowego zadania paletowego na podstawie bieżących ustawień. Interfejs użytkownika działa w przeglądarce i dlatego jest dostępny z każdego uprawnionego komputera. Dzięki temu bieżący stan procesu paletyzacji można monitorować z poziomu innych urządzeń. Jednocześnie bezpieczeństwo zapewnia rozbudowany system zarządzania użytkownikami i nadawania uprawnień.

Często paletyzatory znajdują się w fabrykach do produkcji różnych napojów, fabrykach do produkcji suchych mieszanek budowlanych, fabrykach mebli. Robot może służyć do paletyzacji kilku rodzajów produktów, jeśli pozwala na to chwyt, lub uchwyt może się zmienić dla różnych produktów. Poza paletyzacją robot może również przeprowadzać depaletyzację tzn. wyładowanie ułożonego produktu z palety na przenośnik.

Modele te posiadają kilka istotnych zalet, które zapewniają szerokie spektrum zastosowań:

  • Dokładność ruchów. W przypadku systemu zrobotyzowanego bardzo ważne jest zaprojektowanie systemu bezpieczeństwa, ponieważ robot stwarza potencjalne zagrożenie dla ludzi w przypadku nieprzestrzegania zasad działania.
  • Produkty można układać jeden po drugim lub kilka, w zależności od tego, jak zaprojektowany jest uchwyt.
  • Masa, na jaką przeznaczony jest robot, wynosi zwykle od 50 do 180 kg, promień roboczy od 2000 do 3500 mm.

Produkt do paletyzacji podawany jest za pomocą przenośnika, palety mogą być podawane albo za pomocą stołu rolkowego, albo ręcznie, za pomocą ładowarki, w zależności od konkretnego przypadku. Istnieje szereg zadań, w których robot sam zabiera paletę ze sklepu. Robot może również podnosić i układać przekładki. W zależności od rodzaju chwytaka paletyzowane mogą być różne produkty – worki, pudła i inne rodzaje opakowań. Zasadniczo stosuje się dwa rodzaje wychwytywania: mechaniczne i próżniowe. 

Automatyka przemysłowa – paletyzacja i depaletyzacja

Automatyka przemysłowa
Automatyka przemysłowa

Termin paletyzacja może odnosić się do szerokiego zakresu procesów technologicznych w automatyce przemysłowej. Wspólne dla wszystkich tych procesów jest to, że produkt na paletach jest przygotowywany do transportu w dogodnej do tego formie, na standardowych paletach. Proces odwrotny nazywany jest depaletyzacją i polega na usunięciu surowców, półproduktów ze standardowych kontenerów transportowych i przeniesieniu ich na linię produkcyjną. Paletyzacja i depaletyzacja od dawna są typowymi zadaniami, do których wykorzystywane są roboty przemysłowe.

Zastosowanie robotów przemysłowych ma istotne zalety w porównaniu z wykorzystaniem stacjonarnych kompleksów załadunkowych:

  • Paletyzator oparty na robocie zajmuje mniej miejsca. Robota można zamontować na dowolnej powierzchni: na podłodze, na ścianie, na suficie, przy tym samym promieniu zasięgu.
  • Robot jest bardziej elastycznym narzędziem. Aby zmienić kompleks na nowy typ produktu lub nowy format układania wystarczy wymienić chwytak i zmienić program sterujący.
  • Sześcioosiowy robot może układać produkty według dowolnego wzoru, ustawiając ładunek pod dowolnym kątem i w dowolnym punkcie zasięgu.

Robot może układać całe warstwy produktów bez uprzedniego ustawiania i grupowania. Osiąga się to poprzez zastosowanie urządzeń chwytających. Robot podnosi poszczególne sztuki produktu, każdorazowo zmieniając położenie uchwytu, następnie warstwa produktu przesuwa się jednym ruchem.

Podczas rozwiązywania zadań paletyzacji w automatyce przemysłowej plcontroll.com/projektowanie-systemow-sterowania/ stosuje się różne rodzaje dodatkowego wyposażenia:

  • Przenośniki, stoły rolkowe.
  • Systemy automatyki (sterowniki programowalne itp.)
  • Systemy interfejsu człowiek-maszyna (HMI).
  • Systemy czujników
  • Systemy wizyjne.

Roboty pozwalają zautomatyzować wiele procesów w produkcji i logistyce. Znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, od transportu materiałów po montaż i pakowanie towarów oraz dystrybucję towarów w magazynie. Paletyzacja to ostatni krok na linii produkcyjnej. Gotowe produkty układane są na paletach i owijane folią, tworząc jednostkę ładunkową gotową do transportu. 

plcontroll – automatyzacja w przemyśle
plac Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
720884319
www.plcontroll.com