Dlaczego popadamy w uzależnienia. Uzależnienie jest przewlekłą jednostką chorobową określaną, jako najtrudniejsza do zwalczenia. Jest to, ponieważ uzależnienie odnosi się nie tylko do sfery psychicznej, ale również fizycznej człowieka. I w jej sidła może wpaść praktycznie każdy – niezależnie od swojego wieku, płci, czy też statutu społecznego. Osoby eksperymentujące z różnymi substancjami odurzającymi bardzo często nie wiedzą, kiedy sporadycznie ich zażywanie się skończyło, a kiedy zaczął się przymus ich stosowania. Bowiem granica między tymi dwoma zachowaniami jest bardzo wąska oraz niejednoznaczna.

Co należy rozumieć przez uzależnienie?

Przez uzależnienie należy rozumieć przede wszystkim taki stan emocjonalny, który przymusza nas do sięgania po następne dawki danych substancji, bądź do wykonywania określonych zachowań. Jest to stan, którego osoba uzależniona nie jest w stanie w jakikolwiek sposób kontrolować i zrobi wszystko, aby zaspokoić swoją potrzebę, pojawiającą się w danym momencie. Dla osoby uzależnionej zaspokojenie swojego uzależnienia jest sprawą nadrzędną. W związku z tym bardzo często takie jednostki mają problemy z prawem. W związku z tym, niezwykle istotne jest to, aby w przypadku każdego uzależnienia zgłosić się jak najszybciej po odpowiednią pomoc. W chwili obecnej na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele klinik odwykowych, które służą pomocą na każdym etapie uzależnienia. Przy czym należy pamiętać, iż leczenie uzależnień jest skuteczne tylko wtedy, gdy osoba uzależniona rzeczywiście sama tego pragnie i jej celem jest jak najszybszy powrót do normalności.

Jakie czynniki wpływają na to, że popadamy w uzależnienia?

Dlaczego popadamy w uzależnieniaCzynników, które wpływają na to, że popadamy w uzależnienia jest wiele, a można do nich zaliczyć między innymi: czynniki genetyczne, posiadanie określonych cech osobowości, chęć zaimponowania innym, jak również chęć poznania czegoś nowego oraz pozbycia się choć na chwilę negatywnych emocji. Granica między eksperymentowaniem, a uzależnieniem jest bardzo mała. Dlatego każda osoba, która decyduje się na przygodę ze środkami odurzającymi powinna mieć świadomość poważnych skutków, które mogą nastąpić z tego powodu w niedalekiej przyszłości. Otóż, im szybciej terapia dla osób uzależnionych zostanie wdrożona, tym prędzej będzie możliwy powrót do całkowitego zdrowia. Ośrodki terapii uzależnień są ulokowane na terenie całej Polski. I można z nich skorzystać zarówno prywatnie, jak i na Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego, z pewnością każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie w celu podjęcia stosownego leczenia.

Nałóg w dużym stopniu przyczynia się do zmiany relacji między ludźmi. Powoduje, że osoba uzależniona odseparowuje się od swoich najbliższych i jeszcze bardziej zanurza się w stanie odurzenia. Dzieje się tak, ponieważ nie chce ona, aby inni odkryli, że dotknął ją problem uzależnienia. Osoby takie wraz w upływem czasu stają się coraz bardziej samotne, a to tylko pogłębia ich stan, który chcą poprawić sięgając po używki. Niestety w walce z nałogiem człowiek staje się bezradny i jeżeli nie zazna odpowiedniej pomocy ze strony profesjonalistów to może liczyć się nawet ze śmiercią.

Uzależnienie rozpoczyna się w momencie ekspozycji i w pewnej chwili zaczyna przeistaczać się w niekontrolowaną zależność. Jak wskazują liczne badania, o wiele bardziej podatne na uzależnienia są takie osoby, które charakteryzują się dużą wrażliwością emocjonalną, jak również takie, których rodzice borykali się z problemem uzależnienia. Wszystkie rodzaje uzależnienia zawsze rozpoczynają się od pierwszego kontaktu. Z kolei, kontakt ten jest zazwyczaj umotywowany społecznie. W następnej kolejność, ludzki mózg zaczyna stopniowo przyzwyczajać się do zażywanej substancji i się od niej uzależniać. To właśnie dzięki temu zostaje rozwinięta wyższa tolerancja na zażywaną substancję, jak również to wraz z upływem czasu nas organizm będzie domagał się znacznie większych dawek.

 

Dlaczego decydujemy się na pierwsze eksperymentowanie ze substancjami odurzającymi?

Wpływ na to, że decydujemy się na eksperymentowanie ze substancjami odurzającymi ma wiele czynników, a można do nich zaliczyć przede wszystkim: względy towarzyskie, poprawę samopoczucia, rozluźnienie, jak również chęć wyrażenia buntu względem norm społecznych. W przypadkach, w których uzależnienie jest na etapie zaawansowanym potrzebne będzie leczenie odwykowe zamknięte. Ośrodki odwykowe zamknięte funkcjonują na terenie całej Polski i dają największą gwarancję sukcesu odnośnie wyjścia z nałogu. Pobyt w ośrodków zamkniętym dla uzależnionych trwa z reguły osiem tygodni. Natomiast może zdarzyć się taka sytuacja, że pobyt taki będzie skrócony, bądź trochę przedłużony, ale o tym ostatecznie decydują terapeuci, jak również to, w jakim stopniu są rokowania pacjenta na wyzdrowienie. W każdej placówce zamknięte pacjent ma możliwość skorzystania z całodobowej opieki medycznej, psychologicznej oraz terapeutycznej. Całodobowa opieka znacznie lepiej przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia pacjentów i powoduje, że może on zacząć normalnie funkcjonować w społeczeństwie.