Jak przerobić kontener morski – co warto wiedzieć? Kontener morski jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Jego adaptacja w celach mieszkaniowych, czy usługowych staje się specjalnością wielu firm projektowych oraz wykonawczych. Co konkretnie można z niego zbudować? Jak przerobić kontener morski na dom? Jakie są zalety takiego mieszkania?
Co można zbudować z kontenera morskiego?
Najpierw warto zadać sobie pytanie: czym jest budownictwo kontenerowe? To rodzaj budownictwa modułowego, który posiada różnorodne przeznaczenie. A gdzie najlepiej się sprawdzi? Przy wszelakich inwestycjach, gdzie wymagany jest krótki czas realizacji. Z kontenera morskiego można zbudować m.in.:
- Budynki gastronomiczne (również w wersji mobilnej),
- Domy mieszkalne, w tym także letniskowe, jak i całoroczne,
- Hale,
- Magazyny,
- Przedszkola,
- Szkoły.
Tak naprawdę estetyczne, funkcjonalne a zarazem nowoczesne biuro o powierzchni kilkuset metrów można postawić i wykończyć nawet w kilkanaście dni. Natomiast dom z kontenera spełnia wszystkie surowe wymagania energooszczędności.
Sprawdź więcej:
- używane chłodnie https://www.balticon.pl/kontenery-chlodnicze/
- kontenery magazynowe wynajem https://www.balticon.pl/wynajem-kontenerow-magazynowych/
- kontenery morskie sprzedaż https://www.balticon.pl/kontenery-morskie/
Jak przerobić kontener morski na dom?
Jak w 7 krokach zbudować dom z kontenera?
- Po pierwszej należy dokonać zakupu kontenera – nowego, bądź używanego. Można to zrobić przez internet, a także poszukać w magazynach, czy zakładach produkcyjnych. Na rynku istnieją firmy, które zajmują się ich sprowadzaniem oraz dostarczaniem. Oprócz kosztów kontenera dochodzi wtedy koszt jego transportu.
- Po drugie kontener trzeba przystosować. Jest on wykonany z ocynkowanej blachy. Dach, podłoga oraz ściany są osadzone są na samonośnej stalowej ramie (zabezpieczonej antykorozyjną powłoką), która pełni funkcję szkieletu. W ścianach bocznych znajduje się materiał izolacyjny. Wewnątrz kontenera stosuje się płyty gipsowo-kartonowe bądź wiórowe. Natomiast na zewnątrz, jak w tradycyjnym budownictwie, jest to drewno, metalowe panele elewacyjne lub tynk.
- Po trzecie – wykonać posadowienia. Zazwyczaj jest wypoziomowane na betonowych bloczkach, przy czym grunt musi zostać wcześniej ustabilizowany. Jeżeli dom ma być bardzo duży to stosuje się stopy fundamentowe oraz wylewa beton w punktach podparcia.
- Po czwarte – doprowadzić izolację, taka samą, jak w tradycyjnych budynkach.
- Po piąte – zaizolować oraz ogrzać. W jaki sposób? Poprzez zastosowanie takich materiałów, jak: pianka poliuretanowa, styropian bądź wełna mineralna, a także zainstalowanie okien energooszczędnych, które będą zapobiegać uciekaniu ciepła. By ogrzać kontener najczęściej używa się ogrzewania elektrycznego, podłogowego czy gazowego, a nawet instalacji kominka.
- Po szóste – załatwienie formalności. Co to oznacza? Zgodnie z polskim prawem budynek z kontenera to tymczasowy obiekt i nie trzeba starać się o pozwolenie na jego budowę. Wystarczy zgłosić zamiar postawienia takiego domu do lokalnego urzędu. Warto zaznaczyć, że takie zgłoszenie jest jednak ważne jedynie przez 120 dni. Natomiast, jeśli klient chce postawić dom z kontenera na stałe w jednym miejscu, musi wystąpić o pozwolenie na budowę.
- Po siódme – wykończenie. Gdy dom z kontenera morskiego stoi już na odpowiednim miejscu to trzeba się zająć wykończeniem wnętrza. Przede wszystkim można go wykończyć jak tradycyjne mieszkanie, tudzież dom. Jednak trzeba pamiętać o stosownym zaplanowaniu przestrzeni. Dom z kontenera morskiego sprawdzi się również wśród osób, które lubią pełną łączność z naturą. Wystarczy, tak naprawdę, odpowiedni plan na jego urządzenie.
Sprawdź również:
- kontenery biurowe cena https://ecocontainers.com/33-biurowe
- kontener 40 cena https://ecocontainers.com/open-top/203-530-kontener-open-top-40ot-uzywany.html
- kontener budowlany cena https://ecocontainers.com/29-flat-rack
Zalety domów z kontenera morskiego
- Ergonomiczność. Klient nie musi nabywać gruntów, co obniża koszta inwestycji. Nie ma także konieczności przygotowywania fundamentów pod dom mobilny. Dla ekologii oraz ochrony środowiska nie bez znaczenia jest fakt, że konstrukcja kontenera nadaje się do ponownego użycia. Dostają “drugie życie”, gdy nie są już użyteczne do przewozu towarów. Ponadto, przyczyniają się do ochrony środowiska przez zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych, jak kompozytowych materiałów budowlanych.
- Mobilność oraz wygoda. Łatwy i szybki transport konstrukcji przekłada się na przewagę domów z kontenerów nad domami tradycyjnymi. Ponadto nie trzeba spędzać wielu miesięcy na budowie, doglądaniu, czy wybieraniu materiałów. Do domów modułowych można się wprowadzić w kilka tygodni po rozpoczęciu budowy. Można również wybrać opcję domu mobilnego, gdy klientowi zależy na możliwości zmian lokalizacji. Łatwo go też zdementować, jeśli zajdzie potrzeba przetransportowania w inne miejsce.
- Niska cena, która zależy oczywiście od stanu oraz rozmiaru kontenera. Koszt domu waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im będzie większy i bardziej komfortowy, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Pod uwagę należy wziąć, tak jak przy tradycyjnym budownictwie: instalację elektryczną, okna, podłogi, system hydrauliczny, okna i podłogi. Ponadto dochodzą do tego koszty zezwolenia na budowę oraz dostawy samych kontenerów. Pomimo tego, domy z kontenerów są korzystniejsze finansowo niż tradycyjne.
- Szybkość wykonania. Zaadaptowany kontener jest gotowy do zamieszkania w kilka tygodni – w przeciwieństwie do budowy domu tradycyjnego, która trwa przeważnie kilka miesięcy. Wystarczy przygotować odpowiedni projekt.