Jakie ubrania ciążowe wybierać? Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, zauważa ogromne zmiany w swoim wyglądzie. Już od pierwszych tygodni towarzyszy nam uczucie pełności w podbrzuszu, które nie pozwala dopiąć ulubionych spodni. Kobieta ciężarna powinna postawić na specjalistyczne ubrania dedykowane na okres ciąży. Jakie ubrania ciążowe wybierać? Odpowiadamy.

Wszystko dla ciężarnych?

Wiele kobiet uważa, że w czasie ciąży nie będą one potrzebowały specjalnych ubrań. Wystarczy zakupić zwykłą odzież w nieco większym rozmiarze. Nie jest to, niestety, najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Otóż nigdy do końca nie wiemy, jak bardzo zmieni się nasz wygląd w czasie ciąży. Nawet kobiety, które będą rodziły po raz kolejny, nie wiedzą, ile i w jakich partiach ciała przybiorą. Czasami bowiem w trakcie jednej ciąży długo możemy nosić zwykłe ubrania, podczas gdy w kolejnej niemal od razu musimy je zmienić na odzież dla ciężarnych. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie wymieniać swoją garderobę. Ostatecznie w ciąży jesteśmy jedynie kilka miesięcy, natomiast ubrania ciążowe do najtańszych nie należą. W co musimy się zaopatrzyć? Z pewnością przydadzą nam się spodnie ciążowe lub spódnice czy sukienki. Te pierwsze posiadają specjalny pas na brzuch, dzięki czemu rosną razem z nim. Sukienki natomiast są bardzo lekką częścią garderoby, dlatego chętnie wybierają je kobiety ciężarne. Przyda nam się także kilka sztuk koszulek dla ciężarnych. Latem możemy postawić na topy, zimą koszulki z długim rękawem. 

Jak dobrać rozmiar?

Jakie ubrania ciążowe wybierać?Kobiety ciężarne zwykle mają ogromny problem z wyborem rozmiaru odzieży dla siebie. Wiele z nas zauważa, że w ciąży przybieramy nieco ciała, jednak powiększa się nie tylko obwód naszego brzucha. Kobiety skarżą się również na opuchnięte łydki czy szersze uda. Wiele kobiet przybiera również w barkach czy na plecach. Wszystko dlatego, że nasze ciało musi być w stanie utrzymać dziecko. Osadzająca się na całym ciele tkanka tłuszczowa ma w pewien sposób chronić nasz kręgosłup. Niemniej jednak kupując ubrania na początku ciąży mamy niemałą zagwozdkę dotyczącą tego, jaki rozmiar odzieży wybrać? Tymczasem okazuje się, że nie ma nic prostszego. Otóż powinnyśmy wybierać dokładnie taki sam rozmiar, jaki nosimy na co dzień. Producenci dbają, aby ubrania ciążowe były wykonane z elastycznych materiałów. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, do jakich rozmiarów urośnie nasz brzuch. W ubraniach ciążowych powinnyśmy dobrze wyglądać zarówno na początku ciąży, jak i przed samym rozwiązaniem. Niemniej jednak musimy tutaj uważać z doborem rozmiaru tak samo, jak w przypadku zwykłych ubrań. Niektórzy producenci nieco zawyżają, inni zaś zaniżają rozmiary. Pamiętajmy jednak, że jeśli na początku ciąży dane ubranie idealnie nam pasuje, to będzie na nas świetnie leżeć przez cały jej okres. 

Czego nie kupować?

Producenci odzieży ciążowej zauważyli, że ciężarne kobiety chętnie sięgają po ich produkty. Z tego względu ubrania ciążowe są nie tylko drogie, ale niektóre z nich są również niepraktyczne. Jeśli chcemy zaoszczędzić, to wcale nie będą nam potrzebne na przykład rozpinane swetry ciążowe. Owszem, jeśli lubimy zapiąć jeden czy dwa guziki, to w przypadku zwykłego swetra możemy mieć z tym problem. Niemniej jednak większość z nas pozostawia sweter luźno opadającym. Nie będą nam więc potrzebne ubrania ciążowe, które nie mają bezpośredniego styku z naszym brzuchem. To on bowiem w największym stopniu powiększa się w czasie ciąży. Jeśli wybieramy kurtkę na wiosnę (lekką, nie zapinaną), to wcale nie musimy sięgać po model dla kobiet w ciąży. To samo dotyczy biustonoszy. Jeśli zależy nam na lekkim, miękkim staniku, to wybierzmy model dla matek karmiących. Po przyjściu maluszka na świat będziemy mogły go jeszcze wykorzystać. Tymczasem biustonosz ciążowy nieprzeznaczony do karmienia to po prostu miękki stanik, który możemy o wiele taniej kupić w zwykłym sklepie, niededykowanym dla ciężarnych. Dyskusyjny bywa zakup kurtki ciążowe zimowej. Większość kobiet chce tego uniknąć, ponieważ kurtka stanowi bardzo duży wydatek. Niemniej jednak pamiętajmy, że nie możemy zimą nosić naszej własnej kurtki, tyle że nie zapiętej. Grozi nam to przeziębieniem, które w ciąży jest bardzo niebezpieczne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na czas zimowy przypadają ostatnie dni ciąży, podczas których nie wychodzimy w ogóle  z domu. 

Modnie czy wygodnie?

Ciążowe ubrania wybierajmy zgodnie z naszymi upodobaniami. Obecnie mamy tak duży ich wybór, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Najgorsze, co możemy zrobić, to postawić na stare, wyciągnięte, za duże dla nas ubrania. Nie będziemy czuć się w nich dobrze. Nasze samopoczucie w czasie ciąży jest natomiast bardzo istotne zarówno dla nas samych, jak i dla dziecka. Wybierajmy więc modele, które zawsze są w modzie. Dzięki temu ubrania będą mogły posłużyć nam w czasie kolejnej ciąży. Jeśli zaś takowej nie planujemy, możemy po prostu sprzedać używaną przez nas odzież. Niemniej jednak każda kobieta ciężarna musi postawić na ubrania, w których będzie czuć się kobieco i wygodnie.