Ortopeda jakie choroby leczy? Ortopedia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami i schorzeniami, które wpływają na układ mięśniowo-szkieletowy. Obejmuje między innymi: kości, mięśnie, więzadła i ścięgna, stawy, nerwy. Ludzie często odwiedzają lekarza ortopedę, gdy są ranni lub gdy mają przewlekłe dolegliwości, takie jak zapalenie stawów lub ból w dolnej części pleców. W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo, czym zajmują się lekarze ortopedzi, jakie schorzenia leczą oraz jak znaleźć odpowiedniego dla siebie lekarza ortopedę.
Centrum ortopedyczne – dobry ortopeda
Lekarze ortopedzi z Ortho Expert, często określani mianem chirurgów ortopedycznych, koncentrują się na pomocy w problemach układu mięśniowo-szkieletowego. Do ich obowiązków należy: diagnozowanie i leczenie stanów, które wpływają na układ mięśniowo-szkieletowy, pomoc w rehabilitacji, która pomaga odzyskać ruch, siłę, zakres ruchu i elastyczność po urazie lub operacji, opracowywanie strategii zapobiegania urazom lub zapobiegania pogorszeniu się stanów przewlekłych, takich jak zapalenie stawów. Choć lekarze ortopedzi znają się na wszystkich częściach układu mięśniowo-szkieletowego, niektórzy decydują się na dalszą specjalizację. Niektóre obszary podspecjalności ortopedii obejmują medycynę sportową i chirurgię urazową. Lekarze ortopedzi leczą wiele różnych schorzeń, w tym między innymi: złamane kości, ból pleców, zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka, ścięgien lub urazów więzadeł, takich jak zwichnięcia, zapalenie ścięgien. Niektóre rodzaje zabiegów niechirurgicznych obejmują:
- Ćwiczenia. Lekarz ortopeda może zalecić określone ćwiczenia lub ćwiczenia rozciągające w celu utrzymania lub poprawy siły, elastyczności i zakresu ruchu w danym obszarze.
- Unieruchomienie. Czasami zapobieganie dodatkowemu obciążeniu danego obszaru może pomóc w jego gojeniu. Przykłady technik unieruchamiania obejmują szelki, szyny i gipsy.
- Leki. Lekarz ortopeda może zalecić stosowanie określonych leków w celu złagodzenia objawów, takich jak ból i obrzęk. Niektóre przykłady obejmują leki dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen i aspiryna. Może on również przepisać pewne leki na receptę, takie jak kortykosteroidy i leki przeciwzapalne.
- Zmiana stylu życia. Lekarz ortopeda może również pomóc pacjentowi we wprowadzeniu zmian w stylu życia. Może to obejmować zmianę aktywności fizycznej, diety i sposobu wykonywania ćwiczeń, aby zapobiec pogorszeniu się urazu lub stanu.
Alloplastyka stawu biodrowego
Czasami stan lub uraz nie ulega poprawie przy zastosowaniu środków zachowawczych. W takich przypadkach lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Niektóre przykłady operacji wykonywanych przez chirurga ortopedę to:
- Alloplastyka stawu. Operacja wymiany stawu polega na zastąpieniu części stawu, które uległy uszkodzeniu lub chorobie, zwykle w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów. Przykłady obejmują operacje wymiany stawu kolanowego i biodrowego.
- Unieruchomienie wewnętrzne. Do wewnętrznego unieruchomienia wykorzystuje się szpilki, śruby, płytki i pręty w celu utrzymania złamanych kości na miejscu w trakcie ich gojenia.
- Fuzja. Polega ona na połączeniu dwóch kości za pomocą przeszczepów kostnych i pewnej formy unieruchomienia wewnętrznego. W miarę gojenia tkanka kostna zrasta się ze sobą, tworząc jedną kość. Technika ta jest często stosowana w chirurgii kręgosłupa i odcinka szyjnego.
- Osteotomia. Osteotomia polega na przecięciu części kości, a następnie jej ponownym ustawieniu. Ten rodzaj operacji jest czasami stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
- Naprawa tkanek miękkich. Ten rodzaj operacji jest stosowany do naprawy poważnie uszkodzonych mięśni, więzadeł lub ścięgien.
- Operacja odciążająca. Ten rodzaj operacji jest wykonywany w przypadku zespołu cieśni nadgarstka. Pomaga ona złagodzić objawy poprzez zmniejszenie nacisku na nerw pośrodkowy.
Zobacz również:
Artroskopia łąkotki
Wizyta u lekarza ortopedy może być konieczna, jeśli u pacjenta występują: ból lub obrzęk kości, stawu lub mięśnia, który jest uporczywy, nawracający lub nie reaguje na domową pielęgnację. Ponadto znaczne zmniejszenie zakresu ruchu stawu, np. kolana, łokcia lub barku; trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Objawy związane z nerwami, takie jak drętwienie i mrowienie lub uczucie “szpilek i igieł” w rękach lub nogach; uraz kości lub stawu, który wymaga uwagi specjalisty. Chirurdzy ortopedzi diagnozują i leczą schorzenia, które wpływają na pracę kości, mięśnie i stawy. Leczenie może obejmować środki zachowawcze, takie jak ćwiczenia i leki, lub w niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny, taki jak całkowita wymiana stawu kolanowego. Lekarze ortopedzi mogą również pomóc w rehabilitacji i zapobiec pogorszeniu się objawów istniejącego schorzenia. Natomiast atroskopia jest znanym i skutecznym zabiegiem, który pomaga powrócić do pełni sił osobom zmagającym się z urazami kolana. Zabieg cechuje niewielka inwazyjność, a wszelkie blizny powstałe po atroskopii są niemalże niewidoczne. Zdecydowanie jest to najdokładniejsza metoda obrazowa w ortopedii, która jest wskazywana przy ciężkich urazach.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |