Zastosowanie lasera frakcyjnego – to nowoczesne narzędzie służące do niwelowania zmarszczek, głębokich rozstępów oraz blizn. Zabiegi wykonywane za pomocą lasera frakcyjnego mają na celu skrócenie rekonwalescencji oraz zmniejszania objawów ubocznych, jakie powstają po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej. Systemy frakcyjne umożliwiają poddawanie zabiegowi laserem wyłącznie fragmentu skóry objętej zmianami. 

Laser frakcyjny – na czym polega jego działanie? 

Istnieją dwa rodzaje laserów frakcyjnych: frakcyjny ablacyjny i frakcyjny nieablacyjny. Pierwszego z nich wykorzystuje się w procesie leczenia zmian wewnątrz i na powierzchni skóry, po zabiegu skóra goi się nieco dłużej, ale efekt jest spektakularny. Tego rodzaju urządzenie zaleca się do stosowania przy naprawdę głębokich zmianach skórnych: blizn i rozstępów. Laser frakcyjny nieablacyjny natomiast oddziałuje wyłącznie na zewnątrz tkanek skórnych, dzięki czemu proces gojenia się ranek trwa zdecydowanie krócej. Metoda zabiegów z zastosowaniem laserów frakcyjnych to najnowocześniejszy, mało inwazyjny sposób walki ze zmarszczkami, przebarwieniami skórnymi oraz bliznami. Wykorzystuje ona zjawisko fototermolizy frakcyjnej w oparciu o skład ludzkiej tkanki zawierającej substancje o nazwie fotoakceptory. Posiadają one zdolność pochłaniania energii z fal elektromagnetycznych o określonej długości. Fotoakceptory to m. in woda, melanina, białko oraz hemoglobina. 

Laser frakcyjny w akcji

Zastosowanie lasera frakcyjnegoW trakcie zabiegu laserem frakcyjnym urządzenie emituje energię o takiej długości fal, by wspomniane wyżej składniki tkanki skórnej – fotoakceptory były w stanie je pochłonąć. Energia przesyłana do tkanek powoduje podgrzanie znajdującej się w nich wody, a emitowane dzięki temu ciepło, tworzy mikrouszkodzenia w strukturze tkanki. Zabieg wykorzystujący zjawisko fototermolizy frakcyjnej powoduje utworzenie się pasów odseparowanych od siebie nawzajem mikrouszkodzeń, które otoczone są zdrową i nieuszkodzoną tkanką. Dzięki temu uszkodzone fragmenty tkanki otrzymują impuls do szybszej regeneracji i gojenia się ranek. Regeneracja po każdorazowym zabiegu przeprowadzonym za pomocą lasera  frakcyjnego trwa od kilkunastu tygodni do ok. trzech miesięcy. W trakcie tego procesu skóra ulega łuszczeniu, a szczególnie w pierwszej fazie, może być lekko opuchnięta. Dopiero po zakończeniu tej części zabiegu można ocenić efekt końcowy. 

Zabieg laserem frakcyjnym, przebieg i cena 

Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane za pomocą lasera frakcyjnego to koszt zaczynający się od 400zł, przy wąskich obszarach ciała. Zabiegi kompletne, obejmujące np. twarz, szyję i dekolt mogą kosztować nawet 2500zł. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zabiegi nie mają charakteru jednorazowego, muszą być wykonywane całą serią, by uzyskać optymalny efekt. W zależności od wieku pacjenta i stanu jego skóry, wygładzenie zmarszczek będzie wymagało od trzech do pięciu zabiegów, natomiast trwałe pozbycie się blizn i rozstępów wymaga co najmniej pięciu zabiegów. Pacjent będący pod opieką pracowników gabinetu medycyny estetycznej poddawany jest wszystkim etapom tego zabiegu, od oczyszczania i dezynfekcji skóry, poprzez działanie lasera a na końcu nałożenie na wskazane miejsca maski kojącej. Cały zabieg trwa zwykle od trzydziestu minut do jednej godziny, w zależności od wielkości obszaru poddawanego działaniu lasera. Zabieg nie jest bezbolesny, dyskomfort powstaje jeszcze w jego trakcie i utrzymuje się przez kilka następnych godzin po jego zakończeniu. 

Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym 

Jak większość zabiegów medycyny estetycznej tak i ten posiada zbiór przeciwwskazań, które czasowo nie dopuszczają do zabiegu lub całkowicie z niego wykluczają. Przeciwwskazaniami do zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest: 

  • ciąża i okres laktacji
  • kąpiele słoneczne naturalne i w solarium w czasie krótszym niż dwa tygodnie przed terminem zabiegu
  • stosowanie samoopalaczy
  • stosowanie witaminy A oraz beta-karotenu, również w czasie krótszym niż dwa tygodnie przed zabiegiem
  • stosowanie leków obniżających krzepliwość 
  • stosowanie antybiotyków fotouczulających
  • stosowanie antydepresantów w czasie krótszym niż sześć miesięcy przed terminem zabiegu
  • spożywanie alkoholu na dobę przed zabiegiem
  • poważne choroby przewlekłe, takie jak: wirusowe zapalenie wątroby, padaczka, cukrzyca, czy też posiadanie rozrusznika serca
  • łuszczyca oraz bielactwo w miejscach, które miałyby być poddane zabiegowi 

Efekty zabiegu laserem frakcyjnym

Zabiegi laserem frakcyjnym są zawsze skuteczne, jednak ostateczny efekt uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników. Dlatego nigdy nie powinno się spieszyć z decyzją o zabiegu i bardzo dokładnie przeanalizować z lekarzem wpływ zabiegu na skórę. Przy optymalnych warunkach i cechach organizmu, zabieg ten powinien przynieść: 

  • wyraźną poprawę napięcia i sprężystości skóry
  • wyrównanie i wygładzenie struktury cery
  • wyraźne, widoczne  wyrównanie zmarszczek i rozstępów
  • zanik przebarwień oraz blizn pozapalnych, potrądzikowych, po wietrznej ospie, etc…
  • zwężenie widocznych wcześniej porów