Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych? Stomatologia zachowawcza oferuje wiele rozwiązań, jednak nowoczesną metodą najbardziej cenioną przez pacjentów są implanty zębowe. Jest to trwałe zastąpienie brakujących zębów i sprawia, że implanty dentystyczne wyglądają jak prawdziwe zęby. Choć drogie, są to niewątpliwie zalety, które przekonują coraz więcej osób w społeczeństwie. Warto jednak postawić na nowoczesną technologię, która jest bardzo estetyczna i bezpieczna.
Krótkie wprowadzenie do implantów dentystycznych, czyli cała prawda o nich
Większość z nas myśli o implantach dentystycznych jako o niedawnym odkryciu. Nic bardziej mylnego! Jest to rozwiązanie stosowane w stomatologii od dziesięcioleci. Jednak metoda ta na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacznie ewoluowała pod względem stosowanych materiałów i sposobów mocowania implantów dentystycznych. Poprawił się również standard higieny i opieki świadczonej przez kliniki stomatologiczne. Należy podkreślić, że coraz więcej lekarzy specjalizuje się w wybranych dziedzinach, a mianowicie stomatologii zachowawczej, ortodoncji czy stomatologii zachowawczej, w tym leczenia implantologicznego.
Obecnie o leczeniu implantologicznym mówi się, że jest prawie w 100 procentach skuteczne. Wynika to ze znacznie zwiększonej świadomości higienicznej i uwzględniania czynników dyskwalifikujących pacjentów. To rozwiązanie dla osób poniżej 65 roku życia, które cieszą się dobrym zdrowiem. Istotne są również leki, które pacjent przyjmuje, wywiad lekarski oraz stan zębów i dziąseł. Jednak te pytania są weryfikowane przez doświadczonego dentystę podczas wizyty w gabinecie dentystycznym podczas kwalifikowalności do programu.
Cena implantów zębowych obejmuje jeden implant, który kosztuje około 1500 zł. Do tego należy dodać wartość koron dentystycznych, które mogą kosztować podobnie jak implanty dentystyczne. Całkowity kosztorys obejmuje również łączniki do implantów i koron, dodatkowe badania i niezbędne zabiegi stomatologiczne w celu rozpoczęcia leczenia implantologicznego. Ostateczna cena zęba może sięgać około 5000 zł. Warto jednak podkreślić, że to rozwiązanie będzie służyło pacjentom przez długie lata. Ponadto specjalistyczne gabinety stomatologiczne udzielają wieloletniej gwarancji na wybrane zabiegi i implanty. Zapewnia to pacjentowi komfort, ale rzadko kiedy coś się dzieje z nowymi zębami. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologa.
Implanty dentystyczne składają się z tytanowej śruby, która jest dostosowana do indywidualnej anatomii każdego pacjenta. Wybrany i używany przez dentystów metal jest bardzo trwały i biokompatybilny z organizmem człowieka, czyli organizm bardzo dobrze go toleruje. Wspomniane tytanowe śruby osadzone w kości zastępują korzenie brakujących zębów. Po trwałym wrośnięciu implantu można założyć sztuczną koronę przygotowaną indywidualnie dla pacjenta. Przy wykonywaniu tej korony brana jest pod uwagę przezroczystość zębów, kolor, kształt i inne cechy uzębienia klienta.
Jak przygotować się do leczenia implantologicznego?
Wielu pacjentów jest zadowolonych z efektów, jakie można uzyskać podczas leczenia. Dotyczy to efektu estetycznego i komfortu wynikającego z zastosowania wybranego rozwiązania. Zazwyczaj standardowa higiena jamy ustnej jest wystarczająca, jeśli do tej pory była właściwie przeprowadzana. Dlatego warto zadać to pytanie lekarzowi stomatologowi podczas przygotowań do leczenia implantologicznego, w trakcie leczenia oraz podczas wizyt kontrolnych specjalnie pod kątem wykonanego implantu.
Po pierwsze, przed przystąpieniem do zabiegu stomatologicznego wymagana jest konsultacja lekarska ze stomatologiem. Uważa się, że podstawą akredytacji do prawidłowego wykonania zabiegów z wykorzystaniem implantów stomatologicznych jest zdjęcie panoramiczne, gdyż przedstawia ono rozwój próchnicy niewidocznej gołym okiem, problemy dotyczące uzębienia (od korony do korzenia) oraz kość w pobliżu zęba problemowego. Procedura rozpoczyna się od badania fizykalnego i sprawdza stan zębów i dziąseł. Inne badania czasami obejmują klasyczną radiologię z wykorzystaniem promieni rentgenowskich lub tomografii komputerowej w celu sprawdzenia stanu szczęki i kości szczęki. Czasami potrzebne są również badania krwi. Jednak ogólna procedura została ustalona przez lekarza prowadzącego badanie na podstawie zebranych informacji o pacjencie.
W ramach kwalifikacji do wszczepienia implantów dentystycznych planowane są dalsze etapy leczenia oraz szacowany kosztorys w przypadku zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Idealnie zabieg można rozpocząć, ale często konieczne jest wyleczenie istniejącej próchnicy, a nawet wykonanie zabiegu usunięcia kamienia nazębnego. Czynniki te mogą wpływać na czas trwania leczenia, który może wynosić do 6 miesięcy.