Druk cyfrowy to nowoczesna technologia umożliwiająca przygotowanie na powierzchni nadruku pochodzącego z różnych nośników danych. Takie rozwiązanie, jest nie tylko niedrogie i proste, ale również szybkie. Gdzie jest stosowany druk cyfrowy https://druk24.szczecin.pl/ i dlaczego warto jest skorzystać z takiej opcji?

Jak działa druk cyfrowy?

Na czym właściwie polega cyfrowe drukowanie? Jego definicja wskazuje bardzo jasno na okoliczności, które muszą zostać spełnione, żebyśmy w ogóle mogli mówić na temat tejże formy wytwarzania nadruków. Surowce używane celem wykonywania projektów, muszą zostać dostarczone do urządzenia pod postacią cyfrowych danych. Obrazy tworzone są w maszynie dopiero w chwili rozpoczęcia wydruków. W niektórych sytuacjach istnieje także opcja dodawania, usuwania albo edytowania następnych elementów drukowanych. Ma to przykładowo miejsce w wypadku skalowania grafik drukowanych na koszulkach o różnorodnym rozmiarze. Za sprawą takiej możliwości, nadruk cyfrowy zajmie procentowo identyczną ilość miejsca na każdym z egzemplarzy garderoby.

Druk cyfrowy – rodzaje 

Cztery najbardziej rozpowszechnione sposoby wydruku cyfrowego, to wydruk sublimacyjny, termotransferowy, natryskowy oraz laserowy. Na czym opierają się zasady ich działania? 

Druk cyfrowyDrukowanie laserowe stosuje się chociażby w powszechnych biurowych drukarkach. Wejściowe dane są przerabiane, zaś na ich podstawie maszyna tworzy laserową wiązkę, która naświetla elektrostatycznie naładowany cylinder. Takim sposobem dochodzi do powstania obrazu utajnionego. Później toner wymieszany z ferromagnetycznym proszkiem przyciągnięty zostaje we wcześniej wybrane miejsca i przykleja się do nich. Barwiący proszek przenosi się na podłoże zadrukowane, zaś za sprawą ciepła dochodzi do ostatecznego wiązania. 

W przypadku wydruku natryskowego stosowane są urządzenia posiadające głowice i pompy ciśnieniowe, za pomocą których strumień albo krople farby są wyrzucane na powierzchnię. Sterowanie przebiega z użyciem elektrycznych impulsów pochodzących bezpośrednio z komputera. Wydruk termotransferowy, jest techniką robiona na termotransferowej folii, która dociśnięta zostaje do podłoża i utrwalona dzięki wysokiej temperaturze.

A czym jest sublimacja? Jest technika przeznaczoną celem polimerowego barwienia podłoża za pomocą sublimacyjnych farb. Nadruk robiony jest na papierze albo folii termotransferowej, która dociskana jest do podłoża i poddawana oddziaływaniu ciepła. W ten sposób tusz może przenosić do włókien, dokonując ich trwałego zabarwienia. Sublimacja daje nam wrażenie połączenia obrabianej powierzchni z nadrukiem. 

Pozostałe techniki druku cyfrowego

Innymi znanymi technikami wydruków cyfrowych, są: 

  • termografia – technika korzystająca z działania ciepła,
  • jonografia – metoda korzystająca ze strumienia jonów do wprowadzania zmian w ładunku elektrostatycznym, 
  • magnetografia – metoda, która barwi podłoże ferromagnetycznym proszkiem, na który działa magnetyczne pole powstające w siatce elektrycznych obwodów,
  • jak również druk utwardzany przy pomocy promieni UV, barwnikowy, pigmentowy, ekosolwentowy, solwentowy oraz lateksowy.  

Zalety oraz wady druku cyfrowego

Wydruki cyfrowe stosuje się obecnie w wielu różnych branżach. To za ich sprawą mamy możliwość noszenia niepowtarzalnej garderoby lub obdarowania osób nam bliskich spersonalizowanym prezentem.

Druk cyfrowy – zalety

Jakie największe zalety mają wydruki cyfrowe?

  • opłacalność w przypadku niewielkiego nakładu,
  • możliwość pełnego zarządzania kolorystyką,
  • tworzenie wydruków mających różne wymiary i na praktycznie dowolnej powierzchni,
  • powtarzalność procesu oraz szybkość wydruku,
  • brak przestojów pomiędzy następnymi projektami,
  • możliwość wdrożenia zmian w projektach: dodawanie, usuwanie oraz edytowanie elementów,
  • realizowanie projektów niemalże natychmiast po wysłaniu danych z nośnika do urządzeń drukujących.

Druk cyfrowy – wady

Czy druk cyfrowy może mieć jakieś minusy? Oczywiście, chociaż jest ich niewiele w porównaniu z możliwościami, które jest w stanie zaoferować.

  • w wypadku wybranych metod, nie jest możliwe edytowanie projektów podczas drukowania, co ma wpływ na zwiększenie czasochłonności całego procesu,
  • niewielki rozmiar papieru,
  • identyczne koszty dla nakładów o różnych rzędach,
  • gorsza jakość od offsetu.

Druk cyfrowy – jakie może być jego zastosowanie?

Druk cyfrowy we Wrocławiu https://webadruk.pl/ stosowany jest głównie w wypadku, gdy oczekiwany jest najwyższej jakości nadruk, niemniej jednak z uwagi na małe nakłady, nie opłaca się już używanie offsetu. Wykorzystywany jest on celem zrealizowania łatwych projektów, takich jak chociażby bilety, plakaty, zaproszenia czy wizytówki, jak również nieco bardziej zaawansowanych wysokoformatowych kompozycji, które tworzy się w różnorodnej rozdzielczości oraz na różnym podłożu. Warto zawsze sprawdzić ofertę dostępnych w sklepach urządzeń do wydruku cyfrowego https://www.8ig.pl/druk-cyfrowy/.  Tylko dobrze dobrany sprzęt, będzie w stanie spełnić wszelkie nasze oczekiwania. Jeśli nie wiemy na co mamy się zdecydować, warto skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy.